نحوه نصب باند و سیستم صوتی بر روی خودرو – نصب ضبط و باند خودرو

نحوه نصب باند و سیستم صوتی بر روی خودرو – نصب ضبط و باند خودرو

در این مقاله به بررسی و آموزش نحوه نصب اسپیکر خانگی و کامپیوتر به ضبط خودرو می پردازیم .افرادی که می خواهند هزینه ی کمتری متحمل شوند و یا می خواهند با سلیقه و نظر خود سیستم صوتی را بر روی خودرو نصب کنند، خودشان سیستم صوتی را نصب می کنند.دلیل آن هرچه که هست باید گفت که نصب سیستم صوتی خودرو کار بسیار راحتی است. سیستم صوتی خودرو معمولاً دارای یک استریو است که گاهی آن را ریسیور یا بخش اصلی نیز می نامند.برای بعضی از افراد سیستم صوتی خودرو به معنای ریسیور استریو نیست بلکه به معنای دو یا چند باند و سایر قطعاتی است که اغلب امپ و ساب ووفر را نیز شامل می شود.اما برخی دیگر از افراد ریسیور استریو را به تنهایی یک سیستم صوتی برای خودرو می دانند.

سازگاری قطعات با خودرو

همه ی ریسیور استریوها و باندهای خریداری شده باید با خودروی موردنظر سازگار باشند و به راحتی در فضایی که برای سیستم صوتی در نظر گرفته شده است جای گیرند.

برای مثال، دریچه ی استریوی بعضی از خودروها بسیار کوچک است درحالی که دریچه ی استریوی برخی دیگر بزرگ است و گاهی double DIN نامیده می شوند.

هنگامی که قطعات سیستم صوتی را تهیه می کنید حواستان باشد که همه ی قطعات، مهارهای سیم و براکت ها متناسب با مدل و فضای خودرو خریداری شوند.

مرحله ی 1 : جداسازی قاب استریو

                                        نصب ضبط و باند خودرو

برای این که بتوانید استریو را بیرون بیاورید باید ابتدا قاب پلاستیکی که آن را احاطه کرده است بیرون آورید. برای این کار باید محل قرار گرفتن پیچ هایی که آن را در جای خود نگه داشته اند را بیابید.

گیره هایی فلزی نیز وجود دارند که آن را به داشبور متصل کرده اند بنابراین باید آن را به طرف بیرون بکشید تا از داشبورد جدا شود. مراقب باشید که به داشبورد آسیبی وارد نکنید.

مرحله ی 2 : استریو را بیرون بیاورید

                                      باند خودرو

قبل از اینکه شزوع به کار کنید اتصال کابل منفی را با باتری قطع کنید. اکنون که چهارچوب استریو را جدا کرده اید خود استریو به طور کامل در دسترس است.

پیچ هایی را که در چهار گوشه ی استریو قرار دارند باز کنید. ریسیور را به طور کامل بیرون نکشید و نگاه کنید که کدام سیم به کدام قسمت وصل است.

معمولاً سه سیم به ریسیور استریو متصل هستند: یک سیم برق که مستقیماً به باتری ماشین وصل می شود، یک سیم آنتن که یک سر آن به ریسیور و سر دیگر آن به آنتن ماشین وصل می شود، و سیم اصلی ریسیور به همراه مهار که به همه ی بلندگوهای خودرو وصل می شود.

(هر سیم دارای مهار دو قسمت دارد؛ یک قسمت به ریسیور و قسمت دیگر به بلندگوهای ماشین متصل است. هردو قسمت سیم به همدیگر وصل هستند.)

همانطور که گفتیم دو سیم به استریو وصل هستند یکی سیم آنتن و دومی سیم دارای مهار. گیره های مهار را به طرف پایین فشار دهید و سیم متصل به استریو را جدا کنید. سپس سیم آنتن را هم جدا کنید.

مرحله ی 3 : سیم کشی ریسیور استریو

                         سیستم صوتی خودرو

اولین کاری که باید انجام دهید این است که مهار سر سیم های سیستم صوتی را نصب کنید. بیشتر استریو ها در کنار خود دارای مهار سیم هستند که با بیشتر خودروها سازگاری دارد.

وجود مهار سیم نصب سیستم صوتی را بسیار آسان تر می کند. سیم های دارای مهار بین ریسیور استریو و بلندگوها اتصال برقرار می کنند. بسته به مدل خودرو، ممکن است لازم شود که برای سیم آنتن نیز مهای تهیه کنید.

سیم های ماشین را با سیم های دارای مهار جدید جفت کنید. هر سیم با سیم هم رنگ خود جفت می شود. سیم های دارای رنگ های متفاوت وضایف متفاوتی نیز دارند.

بهتر است نمودار سیم کشی که همراه با استریوی جدید ارائه شده است را مطالعه کنید زیرا گاهی سیم های استریو با رنگ کد گذاری نشده اند و باید جفت آن ها را پیدا کنید.

اگر می خواهید ساب ووفر نصب کنید اکنون باید سیم آبی/ سفید کنترل از راه دور پشت استریو را به آمپلی متصل کنید. هنگامی که سیم ها را به یکدیگر متصل کردید بهتر است آن ها را گرما داده و لحیم کنید تا اتصالشان محکم باشد.

سعی نکنید که فقط سیم ها را به یکدیگر بپیچانید و سپس روی آن را با نوار عایق بپوشانید، زیرا این چسب با گذشت زمان شل می شود و سیم ها با یکدیگر برخورد کرده و اتصال کوتاه به وجود می آید.

مرحله ی 4 : نصب استریوی جدید

                          سیستم صوتی

اکنون که سیم کشی را به طور کامل انجام دادید با استفاده از یک بست کمربندی حجم وسیعی از سیم های پشت استریو را مرتب کنید.

اگر قصد دارید که ساب ووفر هم نصب کنید اکنون وقت مناسبی است که سیم های RCA را از ریسیور استریو به آمپلی متصل کنید (این سیم ها باید از سیم برق دور باشند تا نویز ایجاد نشود).

سیم آنتن را به پشت استریو وصل کنید. باید محل اتصال مهار به استریو را در ذهن خود نگه داشته باشید و آن را به همان قسمت متصل کنید.

معمولاً سیم های برق نیز در لا به لای سیم های مهار قرار دارند در غیر این صورت یک کابل جدا گانه است که باید آن را نیز به پشت استریوی جدید وصل کنید.

اکنون که کار سیم ها به اتمام رسیده است ابتدا براکت را داخل داشبورد بگذارید و سپس ریسیور استریو را به آرامی به طرف داخل هل بدهید. هنوز همه ی پیچ ها را وصل نکنید.

ابتدا سیم منفی باتری را به جای خود بازگردانید، سپس بعد از این که ماشین را روشن کردید سیستم صوتی را امتحان کنید که مشکلی نداشته باشد.

اگر همه چیز رو به راه است پیچ هایی که باز کرده بودید را به همان قسمت ها ببندید و قاب دور آن را نیز اضافه کنید و آن را محکم به داشبورد متصل کنید. نصب سیستم صوتی به طور کامل انجام شد.

نکته : همه ی اتومبیل ها و سیستم ها با یکدیگر تفاوت هایی دارند بنابراین مطمئن شوید که دستورالعمل های اتومبیل و ریسیور جدید را مطالعه کنید تا مطمئن شوید که روش نصب شما صحیح و مناسب است.

همیشه در هنگام کار با قطعات الکترونیکی خودرو نظیر سیستم صوتی و یا دیگر قطعات اتصال باتری اتومبیل را قطع کنید.

 

دوره آموزش نصب ضبط و باند خودرو به صورت عملی در کارگاه های مجهز آموزشگاه پایتخت فناوری به صورت صفر تا صد برگزار می شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    پشتیبانی در واتساپ
    تماس با آموزشگاه
    تماس با آموزشگاه