حسگر حرکت دزدگیر چگونه کار می کند؟

حسگر حرکت دزدگیر به این دلیل بسیار مهم است که در ساختمان هاي بزرگ حرکات شخص مزاحم به شدت غیر قابل پیش بینی هستند. شما نمی دانید که شخص مزاحم قصد دارد به چه مکانی برود ، چه کاري انجام دهد و یا چه چیزي را لمس کند. بنابراین تنها زنگ هشدار کافی نیست. براي شناسایی و ردیابی مزاحمی که در خانه یا ساختمان است نیاز به یک « Motion detector » یا همان« حسگر حرکت » دارید.استفاده از حسگر حرکت دزدگیر این روزها بسیار رایج است. شما میتوانید آن ها را در تمامی درهاي اتوماتیک مشاهده کنید ، اما این حسگرها انواع مختلفی دارند.

در باز کن اتوماتیک مثال بارِزي از حسگر حرکت دزدگیر است که بر اساس رادار کار میکند. جعبه اي که در بالاي در قرار دارد، دسته اي از امواج رادیویی را ارسال می کند و سپس لحظاتی صبر میکند تا بازتاب انرژي ها به خود آن برگردند. اگر هیچکس در جلوي در نباشد، امواج رادیویی طبق الگوي همیشگی باز میگردند ، اما اگر شخصی جلوي در ایستاده باشد یا قصد انجام کاري را داشته باشد، این الگوي همیشگی از حالت عادي خود خارج شده و بنابراین وجود شخصی دیگر مشخص می شود. هنگامی که این اتفاق میافتد ، سنسورهاي موجود سیگنالی را فرستاده و در باز می شود. در یک سیستم امنیتی ، سنسورها در هنگام خارج شدن الگوي بازتاب از حالت همیشگی ، سیگنال هاي هشدار را ارسال می کنند. لازم به ذکر است در صورتی که قصد دارید دزدگیر را در محل خود نصب و برقرار نمایید از فرد متخصصی کمک بگیرید که حتماً دوره آموزش نصب دزدگیر اماکن را گذرانده باشد.

حسگر حرکت دزدگیر دسته اي از امواج رادیویی را ارسال می کند و سپس لحظاتی صبر میکند تا بازتاب انرژي ها به خود آن برگردند.

یک طرح ساده دیگر براي سیستم هاي دزدگیر، سنسور عکس هستند که هر نوع حرکتی را ردیابی می کنند. این ردیاب ها دستگاه هایی هستند که ممکن است در مغازه اي کوچک یا یک مرکز تجاري بزرگ مشاهده کرده باشید. هنگامی که شخصی وارد فروشگاه می شود، این حسگر حرکت دزدگیر صدایی مانند زنگ تولید میکند. سنسور هاي عکس شامل دو جز هستند:

  • منبعی از نور متمرکز شده (معمولا پرتوي لیزر)
  • سنسور نور

در سیستم امنیتی خانه، در راهروهاي که داخل خانه قرار دارند، سنسورهاي نور وجود دارد. هنگامی که شخصی در این راهروها حرکت می کند، در واقع بین منبع نور و سنسور حرکت کرده است. در نتیجه، مسیر پرتو بسته میشود. سنسورها تشخیص می دهند که سطوح همیشگی نور دچار اختلال شده و به همین خاطر سیگنالی را به جعبه کنترل میفرستند و زنگ هشدار به صدا در می آید.

اگر شخصی جلوي در ایستاده باشد یا قصد انجام کاري را داشته باشد، این الگوي همیشگی از حالت عادي خود خارج شده و بنابراین وجود شخصی دیگر مشخص می شود.

سیستم هاي امنیتی پیشرفته تر شامل حسگر های حرکت (PRI) یا مادون قرمز انفعالی هستند. این سنسورهای مادون قرمز بدن مهاجم را حس کرده و هنگامی که فرد مهاجم در محدوده ي دید این حسگر قرار می گیرد ، سنسورها تغییر شکل را در انرژي مادون قرمز تشخیص می دهند. البته این نکته نیز قابل ذکر است که در یک ناحیه، همیشه نوسانات تدریجی مادون قرمز وجود دارد، به همین دلیل این ردیاب ها به این منظور طراحی شدند که تنها تغییرات مادون قرمز بسیار سریع را پیش بینی کنند و در این حالت زنگ هشدار را به صدا در بیاورند.
در واقع ، تمامی این حسگرها می توانند با یکدیگر ترکیب شده و در یک مکان قرار بگیرند تا امنیت کامل را در خانه برقرار کنند. در یک سیستم امنیتی معمولی ، جعبه کنترل باعث به صدا درآمدن زنگ به صورت فوري نمی شود. یک زمان بسیار کوتاه وجود دارد که در آن صاحب خانه فرصت دارد تا کد امنیتی را که باعث غیر فعال شدن سیستم می شود وارد کند. اگر این کد امنیتی وارد نشود، جعبه کنترل به صورت مداوم هشدار می دهد.

مقاله ای که خواندید یکی از مقالات آموزشی ما در زمینه آشنایی با حسگر حرکت دزدگیر بود. برای مطالعه مقالات بیشتر، روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات نصب دزدگیر اماکن

در صورتی که قصد داشتید به صورت کامل نصب دزدگیر اماکن را فرا گیرید، توصیه می کنیم در کلاس آموزش نصب دزدگیر اماکن آموزشگاه پایتخت فن آوری شرکت کنید. در این کلاس ها که زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور برگزار می شود، هر آنچه که شما برای ورود به بازار کار نصب دزدگیر اماکن نیاز دارید به صورت عملی در کارگاه آموزش داده خواهد شد.

منبع : سایت howstuffworks.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟