تفاوت میان ریز پردازنده و PLC – پی ال سی

تفاوت میان ریز پردازنده و PLC – پی ال سی

تفاوت میان ریز پردازنده و PLC

                          plc

کنترل کننده ی منطقی برنامه پذیر یا PLC نوعی کامپیوتر است که برای کاربردهای صنعتی طراحی شده است. ریز پردازنده هم واحد کنترل مر کزی یا CPU یک کامپیوتر است.

لطفاً اول مطمئن شوید که تفاوت میان PLC و ریز پردازنده را به خوبی متوجه شده اید، پس از آن می توانید تصمیم بگیرید که بهترین راه برای مواجهه با این نوع ماشین های دیجیتالی خودکار چیست.

اساساً، یک از تفاوت های اصلی که باید آن را در نظر بگیرید برنامه ی متفاوت این دو قطعه است. برنامه ای که در PLC به کار می رود از زبان گرافیکی و عددی استفاده می کند در حالی که از نمودار منطقی نردبانی تشکیل شده است.

این که در ریز پردازنده از زبان گرافیکی استفاده نمی شود یکی از تفاوت های آشکار میان آن و PLC است. علاوه بر این، PLC از 0 / 1 های آنالوگ و دیجیتالی استفاده می کند که برای کمک به فعالیت های سنگین تر افراد از طریق ورودی و خروجی دیجیتال ارائه می شوند.

به خاطر آن که از PLC در شرکت های صنعتی و ماشین سازی استفاده می شود نسبت به ریز پردازنده ها قوی تر و مقاوم تر هستند.

تفاوت ریز پردازنده و PLC در واقع اصطلاحی خاص است زیرا ریز پردازنده خودش PLC را ایجاد می کند.

در عمل ریز پردازنده بخشی از یک ابزار الکترونیکی است که برای فعالیت به حافظه، مدار اضافی، و  سیستم عامل یا نرم افزار احتیاج دارد اما PLC یک کامپیوتر کامل است که ریز پردازنده را هم در خود جای داده است.

یک پی ال سی برای این که در شرکت های صنعتی فعالیت کند به نحوی ریز پردازنده را درون خود جای می دهد، اما با این حال نقش اصلی PLC توسط ریز پردازنده محقق نمی شود.

برای این که پی ال سی بتواند نقش ها و وظایف خود را به خوبی انجام دهد سیم پیچ، شمارشگر، سوئیچ، زبان عددی، تایمر وچیزهای دیگری را در اختیار دارد.

در واقع، همه ی PLC ها یک یا چند ریزپردازنده دارند اما همه ی ریز پردازنده ها فقط همراه با پی ال سی به کار برده نمی شوند. دسکتاپ کامپیوتر، لوازم برقی خانگی، خودروها و بسیاری از لوازم برقی دارای یک یا چند ریز پردازنده هستند.

می توان این گونه تصور کرد که ریز پردازنده در کاربرد رایانه های دیجیتالی یکی از اجزای ضروری است، زیرا سایر رایانه های دیجیتالی ( کامپیوتر های دیجیتالی به غیر از PLC ) بدون وجود ریز پردازنده نمی توانند کاری انجام دهند.

بعضی از افراد از ریز پردازنده به عنوان مغز تأسیسات الکترونیکی یاد می کنند. این در حالی است که روش کارپی ال سی به ورودی ها و خروجی هایش متکی است.

در این فرایند پی ال سیورودی ها را اسکن می کند و متعاقباً توسط برنامه ی منطقی خروجی ها را تأیید می کند.

 

کاربردها

تقریباً در همه ی صنایع از PLCها استفاده می شود. دستگاه های موجود در کارخانجات، نیروگاه های برق و میدان های نفتی، توسط PLCها کنترل می شوند. این در حالی است که ریز پردازنده ها تقریباً مغز همه ی دستگاه های الکترونیکی هستند.

 

اگر تفاوت های میان ریز پردازنده و PLC را بدانید می توانید دریابید که در داخل سیستمپی ال سی ریز پردازنده به کار رفته است. این بدان معناست که این دو قطعه به یکدیگر متصل می شوند تا برای فعالیت های افراد هدف های مختلفی ایجاد کنند.

با این وجود، پیشنهاد می شود که از ریز پردازنده در محیط های ظریف و خاص استفاده شود در حالی که پی ال سی می تواند در سیستمی گسترده تر و عظیم تر به انجام وظایف خود  بپردازد.

اساساً به دلیل همین مقاومت PLC نسبت به ریز پردازنده است که از آن در تأسیسات صنعتی سنگین استفاده می شود.

به هر حال، پی ال سی زمانی می تواند به خوبی کار کند که دارای ریز پردازنده باشد، چرا که بدون کمک ریز پردازنده که همه ی موارد داخل برنامه را ذخیره و اجرا می کند، PLC قادر به تکمیل وظایف خود نخواهد بود.

 

دوره آموزش plc به صوزت تخصصی و صفر تا صد ویژه ورود به بازار صنعت در آموزشگاه پایتخت فناوری برگزار می گردد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه