تفاوت دوربین های آنالوگ و ahd

تفاوت دوربین های آنالوگ و ahd

در حال حاضر، بخش مهمی از زندگی ما انسان ها را، تجهیزات الکترونیکی تشکیل داده اند. این تجهیزات ما را در انجام بسیاری از امور حیاتی یاری می رسانند. امنیت و نظارت نیز یکی از زمینه هایی است که به لطف تکنولوژی بسیار آسان شده است. امروزه، تقریبا در همه اماکن عمومی و برخی منازل شخصی، از دوربین های مدار بسته جهت نظارت و کنترل امنیت استفاده می شود. خوب است کمی با این دوربین ها و انواع آن ها آشنا شویم. در این مطلب قصد داریم به شرح دو نوع آنالوگ و ahd از این دوربین ها بپردازیم.

دوربین مدار بسته چیست؟

دوربین مدار بسته یا به اختصار CCTV، سیستمی نظارتی و امنیتی می باشد که در اماکن و محل های عمومی و تجاری و یا حتی مکان های خصوصی نظیر منازل شخصی به کار گرفته می شود. در حقیقت می توان گفت که دوربین های مدار بسته، وظیفه و مسئولیت جمع کردن اطلاعات و داده های محیط پیرامون خود به وسیله نظارت و مانیتورنیگ و سپس انتقال آن به دستگاه مرکزی برای پردازش و نمایش دادن تصاویر و در نهایت ذخیره کردن آن ها در حافظه به عنوان یک فایل را بر عهده دارد. بدین ترتیب، می توان این داده ها و تصاویر را ضبط و ثبت کرد و در صورت نیاز می شود آن ها را در هر زمانی بررسی نمود.

معرفی انواع دوربین مدار بسته از نظر کاربرد
ادامه مطلب

دلیل نام گذاری دوربین های مدار بسته

عبارت “دوربین مدار بسته” برگردان و معادل فارسی شده عبارت انگلیسی “Close Circuit Television” یا به طور خلاصه شده، CCTV می باشد. در سیستم دوربین های مدار بسته، تصاویری که توسط دوربین های مدار بسته مشاهده می شوند، توسط یک مدار بسته یا به عبارت دیگر Close Circuit به یک دستگاه ضبط تصویر DVR یا NVR و یا یک نمایشگر تصویر یا همان Monitor ارسال می شود. در حقیقت می توان گفت که هیچ فرد یا دستگاهی، مگر دستگاه مرکزی نمایش یا ضبط، قادر به ضبط تصاویر و یا حتی مشاهده آن ها نخواهند بود. در نتیجه، در میان نمایشگر و دوربین مدار بسته، یک مدار بسته تشکیل می شود؛ از این رو، آن را دوربین مدار بسته می نامند.

دسته بندی دوربین های مدار بسته

دوربین های مدار بسته را می توان از چندین دیدگاه متفاوت مورد بررسی قرار داد. اساس تفکیک آن ها نیز همین مسئله می باشد. در ادامه با این دسته بندی و انواع دوربین های مدار بسته آشنا خواهیم شد.

نوع یک (از نظر انواع سیگنال)

این دسته از دوربین ها سه نوع هستند. اولین مورد دوربین های آنالوگ (یا شکل پیشرفته تر آن ها یعنی AHD) هستند که در ادامه مطالب به طور مفصل به شرح آن خواهیم پرداخت. مورد دوم دوربین های تحت شبکه یا به اختصار IP می باشند و مورد آخر دوربین های دو منظوره هستند.

نوع دوم (از لحاظ شکل ظاهر)

دوربین های دام (Dome): این اصطلاح به معنای گنبد و اشکال گنبدی است. بنابراین می توان حدس زد که که دلیل اسم این دوربین ها داشتن بدنه ای به شکل نیم کره و گنبد مانند می باشد. این دوربین ها عموما برای زیر سقف طراحی شده اند.

دوربین های اسپید دام (PTZ یا همان چرخشی): این دوربین ها دید بسیار وسیعی دارند زیرا تنها در یک حالت ثابت نمی شوند و مدام در حال گردش برای جمع آوری اطلاعات از سایر نقاط هستند.

دوربین های صنعتی (Box): این نوع از دوربین ها به شکل جعبه ای از جنس پلاستیک هستند و لنز آن ها به طور مستقل و جداگانه روی دوربین نصب می گردد.

دوربین های بولت (Bullet): این دوربین ها شکل یک گلوله را دارند و معمولا فلزی می باشند.

دوربین های مینیاتوری (Pinhole): این دوربین ها به شکل های خاص و فانتزی طراحی شده اند و به راحتی می توان آن ها را در محیط پنهان کرد.

نوع سوم (از لحاظ کاربرد متناظر)

دوربین های دید در شب (IR یا همان مادون قرمز): همان طور که از اسم آن مشخص است، در محیط های تاریک به شما تصویری روشن ارائه می دهد.

دوربین های حرارتی (Thermal): این دوربین ها تصاویر را به جای نور به وسیله حرارت و گرمای محیط تشخیص می دهند.

نوع چهارم (از لحاظ پوشش و قاب)

دوربین های فضای داخلی (Indoor)

دوربین های فضای خارجی (Outdoor)

نحوه کار با دوربین مدار بسته چگونه است؟
ادامه مطلب

دوربین های مدار بسته آنالوگ

مدت زیادی است که از این فناوری در عرصه امنیت و نظارت استفاده می شود. در طی این سال ها، صنعت امنیت و نظارت به تدریج به سمت تکنولوژی IP رفته است. با این وجود دوربین های با سیستم آنالوگ همچنان محبوب هستند و در بسیاری از اماکن به کار گرفته می شوند.

دوربین های مدار بسته آنالوگ

نحوه عملکرد دوربین های مدار بسته آنالوگ

در این دوربین های سنتی، محاسبه کیفیت تصویر به این گونه است که هر چه تعداد خط های افقی در یک تصویر بیشتر باشد، کیفیت آن تصویر نیز بیشتر است. این مسئله در انواع پیشرفته تری مانند دوربین های IP به تعداد پیکسل وابسته است و با محاسبه تعداد پیکسل ها در هر تصویر ارزیابی می شود. اگرچه سیستم های آنالوگ قدیمی هستند اما تکنولوژی جدید HD Analog این امکان را فراهم آورده است که با به کار گیری قطعات آنالوگ، تصاویر مگاپیکسلی ضبط کنید. این نوع از دوربین های آنالوگ نیز جهت انتقال تصاویر به دستگاه DVR، از همان کابل کواکسیال استاندارد بهره می برد. بنابراین به سادگی می تواند به سیستم فعلی و موجود وصل شده و جایگزین آن شود. البته توجه داشته باشید که برای ضبط تصاویر به صورت HD حتما به یک دستگاه DVR HD نیاز دارید. در غیر این صورت تصاویر با همان کیفیت ثابت ضبط خواهند شد. بدین ترتیب دوربین های مدار بسته AHD پدید آمدند.

دوربین مدار بسته AHD چیست؟

دوربین مدار بسته Analog High Definition یا به اختصار AHD در حقیقت همان دوربین های قدیمی آنالوگ هستند که قابلیت ضبط تصاویر با کیفیت اچ دی نیز به آن اضافه شده است که این مسئله در نام آن نیز مشهود است. این دوربین ها نوعی استاندارد برای نظارت تصویری و تلویزیونی با کیفیت نسبتا بالا می باشد که به منظور انتقال سیگنال های ویدیویی HD، از دوربین های مدار بسته به دستگاه های DVR که از سیستم AHD بهره می گیرند، از کابل های کواکسیال استفاده می کنند.

اساس کار و شیوه عملکرد دوربین های مدار بسته AHD

اساس کار این تکنولوژی یعنی فناوری AHD بر مبنای منتقل کردن تصاویر مشاهده شده توسط دوربین های مدار بسته از طریق سیستم های تلویزیونی دیجیتال یا به اختصار DTV می باشد. در این سیستم ها، اطلاعات و داده ها همچنان به عنوان آنالوگ منتقل می شوند ولی تفاوت آن ها در نوع کد گذاری های آن ها است که انتقال پیدا کردن اطلاعات و داده ها با حجم بیشتر را ممکن می سازد؛ در نتیجه امکان ایجاد تصاویری با رزولوشن بالاتر و کیفیت بهتر نیز فراهم می آید.

کد گذاری دوربین های AHD به چه صورت است؟

کد گذاری های دوربین مدار بسته AHD توسط چیپست هایی تحت عنوان چیپست های AHD TX انجام می گیرد؛ این نوع چیپست، در واقع اطلاعات و داده های دیجیتالی را از دوربین های مدار بسته دریافت می کند و آن ها را به فرمت AHD، کد گذاری می کند. از سوی دستگاه DVR نیز، این امر یعنی کد گذاری، به وسیله چیپستی که به AHD RX شهرت دارد انجام می گیرد. این چیپست نیز درست همانند همتای خود، اطلاعات و داده های دیجیتالی را دریافت می کند با این تفاوت که در این قسمت، این داده ها در حقیقت همان اطلاعات کد گذاری شده توسط پیپست AHD TX می باشند. در ادامه این چیپست داده های دریافتی را به منظور ضبط و پخش به صورت مجدد به شکل دیجیتال در می آورد.

از چه کابلی برای دوربین های مدار بسته AHD استفاده می شود؟

داده های تصویری که توسط دوربین های مدار بسته AHD مشاهده و جمع آوری می شوند باید به گونه ای به دستگاه DVR منتقل شوند؛ برای این منظور از نوعی کابل با نام کابل کواکسیال بهره گرفته می شود. این کابل در واقع همان کابلی است که که در دوربین های مدار بسته سنتی آنالوگ مورد استفاده قرار می گرفت. به طور معمول این کابل های کواکسیال یا RG58 است و یا RG59.

یک مزیت خوب و کاربردی!

یکی از مزیت های قابل توجه استفاده از فرمت AHD در دوربین های مدار بسته HD-SDI (یکی از استاندارد هایی است که بر روی کابل کواکسیال، برای دوربین های مدار بسته HD قابل استفاده می باشد) این است که، کابل های نوع کواکسیال RG59 را می توان بدون از دست رفتن تصویر و کیفیت آن در فاصله های زیاد و طولانی به کار گرفت. تجربیات نصاب ها نشان داده است که می توان با اطمینان کامل، کابل های کواکسیال RG59 را، تا فاصله ای حداکثر حدود 800 فوت (که به طور تقریبی معادل با 245 متر می باشد)، جهت استفاده در دوربین های AHD به کار گرفت. دوربین های مدار بسته ای اچ دی، همچنین قابلیت استفاده از کابل UTP و ویدیو بالن، به منظور اجرا کردن کابل تا 960 فوت (معادل با حدودا 320 متر)، با به کار گرفتن CAT5 نیز وجود دارد.

انواع سوئیچ های سیستم ویدئویی
ادامه مطلب

انواع دوربین های ای اچ دی

سیستم امنیتی و نظارتی دوربین های مدار بسته ای اچ دی چندین دوربین مدار بسته برای جمع آوری اطلاعات پیرامون، یک دستگاه مرکزی برای دریافت و پردازش داده ها، یک هارد به منظور ذخیره سازی داده ها و سایر متعلقات نصب را شامل می شود.

دوربین های مدار بسته ahd

دوربین های مدار بسته ای اچ دی را از نظر کیفیت تصاویر ضبط شده بدون در نظر گرفتن مگاپیکسل، به سه گروه زیر تقسیم می کنند:

از لحاظ کیفیت تصاویر تهیه شده

  • دوربین های مدار بسته AHD 960h
  • دوربین های مدار بسته AHD 720p HD
  • دوربین های مدار بسته AHD 1080p HD

از لحاظ بدنه و شکل ظاهر

همچنین همان طور که قبل تر در مطالب بالا گفته شد، این دوربین ها را از نظر شکل ظاهر و بدنه نیز می توان به انواع زیر تقسیم بندی نمود:

  • دوربین های مدار بسته AHD دام یا همان Dome
  • دوربین های مدار بسته AHD چرخشی یا همان PTZ
  • دوربین های مدار بسته AHD بولت یا عبارت دیگر Bullet

البته شایان ذکر است که دوربین های مدار بسته ای اچ دی را به ده ها شیوه دیگر نیز می توان مورد دسته بندی و تفکیک قرار داد. برای مثال می توانیم دوربین های مدار بسته ای اچ دی را از نظر زاویه دید، قابلیت دید در شب یا IR، پردازنده، نوع لنز، انواع نرخ های فشرده سازی H.26X و بسیاری موارد دیگر نیز مورد تفکیک و تقسیم بندی قرار دهیم.

معایب دوربین های AHD

دوربین های مدار بسته ای اچ دی، افزون بر قابلیت ها و توانایی های خود در ارائه تصاویر با کیفیت بالا و دارا بودن قیمتی بسیار مطلوب و مناسب، معایبی نیز داشتند. از بزرگترین عیوب و نقص های چشمگیر این تکنولوژی، منتقل کردن سیگنال های ویدیویی و تصاویر ثبت شده توسط دوربین های مدار بسته ای اچ دی، حداکثر میزان مسافتی بود که این سیگنال ها می توانستند بر روی کابل کواکسیال بپیمایند.

در این دوربین ها، تصویر، در بهترین حالت، طول کابل کواکسیال را تا حدود 250 متر می رفت. به این سبب، توسعه دهندگان و  سازندگان برتر و پیشرو در زمینه سیستم های امنیتی و دوربین های مدار بسته بر آن شدند که با انجام اصلاحاتی در سیستم این دوربین های مدار بسته ای اچ دی، سعی کنند این عیب ها را بر طرف سازند یا حداقل تا حدودی آن ها را کاهش دهند.

مقابله شرکت های بزرگ با عیوب سیستم AHD

برای مثال شرکت داهوا، سیستم های AHD را به شیوه خود بهینه سازی کرد و بهبود بخشید و نام آن سیستم حاصل شده را HD cvi نهاد. یا مثلا کمپانی دیگری تحت عنوان هایک ویژن که از خوب های این حوزه می باشد، ساختار سیستم انتقال تصاویر را در دوربین های مدار بسته ای اچ دی مورد تغییر قرار داد و نواقص آن را اصلاح کرد؛ بدین ترتیب سیستمی جدید به دست آمد که با نام HD tvi شهرت یافت. این دو سیستم مذکور یعنی HD tvi و HD cvi همچنان از همان سیستم AHD پیروی می کنند و بر همان اساس ساخته شده اند اما کمی کامل تر شده و بهبود یافته اند.

نصب دوربین های AHD

در صورتی از گذشته در محل مورد نظر شما دوربین های مدار بسته آنالوگ وجود داشته اند و شما قصد تعویض و ارتقای آن ها را دارید که کار بسیار دشواری را در پیش رو نخواهید داشت، چرا که سخت ترین قسمت در نصب دوربین های مدار بسته، طراحی یک نقشه و برنامه و انجام سیم کشی ها است که از آن جایی که تمام سیم کشی های دوربین های قبلی برای دوربین های جدید نیز قابل استفاده می باشد، هیچ جای نگرانی از این بابت نیست. بنابراین تنها کافی است دوربین های قدیمی را باز کرده و دوربین های مدار بسته ای اچ دی را جایگزین آن ها کنید.

برای نصب به چه مواردی نیاز داریم

کابل کشی و سیستم کاری دوربین های ای اچ دی، تقریبا مشابه دوربین های نسل قبل خود که همان دوربین های مدار بسته آنالوگ هستند می باشد. برای هر کدام از دوربین های مدار بسته ای اچ دی به یک کابل کواکسیال از نوع RG58 و یا RG59 نیاز دارید. همچنین به منظور برق رسانی، باید برای هر یک، یک کابل تغذیه 220 ولت و یا 12 ولت قرار داده شود. دوربین های مدار بسته توسط کابل کواکسیال، به دستگاه ضبط کننده یا همان ریکوردر AHD متصل می گردند.

تمایز دوربین های آنالوگ و ahd

سیستم های آنالوگ به طور معمول کیفیت پایینی دارند و در حال حاضر با وجود گزینه های با کیفیت تر در آستانه از دور خارج شدن هستند. برای افرادی که به امکانات سایر سیستم های امنیتی و نظارت نیازی ندارند و قابلیت های آن ها را غیر ضروری می دانند اما همچنان تمایل دارند تصاویر با کیفیت بهتری ضبط کنند، دوربین های AHD بهترین گزینه می باشند. این دوربین ها نسبت به نسخه قدیمی تر آنالوگ خود، قیمت بالاتری دارند و از باقی دوربین های امروزی، ارزان تر می باشند. همین موضوع این دوربین ها را به یک انتخاب پایدار و مقرون به صرفه مبدل کرده است.

مجموعه آموزشی پاینخت فناوری، انواع دوره ها مانند آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش PLC ، آموزش برق ساختمان ، آموزش هوشمند سازی ساختمان و …، را برگزار می کند.

از شما دعوت می کنیم برای کسب اطلاعات تکمیلی از طریق تماس 02166477628 ، کلیلک بر روی لینک هر دوره در وبسایت آموزشگاه و یا سرویس گقتگوی آنلاین، اقدام کنید.

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628