تعریف دستگاه سانترال و آموزش نصب آن

تعریف سانترال و آموزش نصب آن

هر کس که در کسب و کاری باشید مطمعنا اسم سانترال را شنیده است. سانترال یک دستگاه است که مجموعه ای از خط های شهری را به یک سری داخلی تقسیم می کند. برای مثال اگر شما 2 خط داشته باشید و 3 کارمند و تمامی کارمندان شما بخواهند از این 2 خط استفاده کنند سانترال می تواند به شما کمک کند. در این مطلب به بررسی تعریف دستگاه سانترال و آموزش نصب آن می پردازیم.

تلفنن های سانترال نوع خاصی از تلفن است که توانایی کنترل چندین خط را با هم دارد. در بیشتر کارخانجات، ادارات دولتی و شرکت ها از سانترال استفاده می کنند. تلفن های سانترال در مدل های متنوع به فروش می رسند که بسیار راحت و شیک هستند.

تعریف دستگاه سانترال و آموزش نصب آن

تلفن سانترال کاربردها و مزیت های زیادی دارد. در قسمت کدهای تلفن سانترال می توانید کدهایی را که دوست دارید وارد کنید حتی این امکان را فراهم می کند که با بخش های دیگر ساختمان بدون هزینه ارتباط برقرار کنید. از مزیت های دیگر سانترال این است که کسانی که پشت خط هستند و تلفن شما مشغول است منتظر می مانند. همچنین می توانید مشترکین را به اپراتورهای دیگر انتقال دهید. منشی اتوماتیک دیگر مزیت بزرگ سانترال است. آموزش نصب سانترال را ببینید.

یکی دیگر از مزیت های دستگاه سانترال نصب کارت آیفون و در باز کن روی دستگاه است. حداکثر 4 در باز کن را می توانید روی سیستم نصب کنید و با استفاده از خط داخلی در را باز کنید بدون اینکه به آیفون وصل باشد و حتی می توانید زمان باز کردن در را توسط دستگاه سانترال تعیین کنید. همچنین می توانید 4 آیفون را روی دستگاه نصب کنید و موقعی که ارباب رجوع دکمه آیفون رو فشار می دهد شما از طریق آیفون با او ارتباط بگیرید. از طریق نصب کارت آیفون می توانید برای پخش صدای اطراف استفاده کنید.

در دستگاه سانترال می توانید Caller ID  نصب کنید.

سانترال ها دو دسته اند:کم ظرفیت و پرظرفیت

سانترال های کم ظرفیت دارای 8 خط شهری و 24 خط داخلی اند. مزیت های آن پیج کردن اعضا، قرار دادن تلفن گویا، نصب کارت نمایشگرشماره و پذیرفتن تماس در 3 مرحله است.

سانترال های پرظرفیت برای ارگانها و شرکت هایی که به بیشتر از 8 خط شهری نیاز دارند.

سانترال های پرظرفیت در دسته بندی جداگانه ای بدین شرح قرار می گیرند:

مرکز سانترال پر ظرفیت KX-TDA100، مرکز سانترال پر ظرفیت KX-TDA200، مرکز سانترال پر ظرفیت KX-TDA600 ، مرکز سانترال پر ظرفیت KX-TDA30، مرکز سانترال پر ظرفیت KX-TDA100D

یک سانترال یا تلفن مرکزی باید دستگاههای زیر را داشته باشد:

1 – پانل مرکزی

2 – تلفن ویژه (اپراتور)

3 – تلفن های معمولی (داخلی)

4 – جعبه دیجیتال

نصب تلفن سانترال

تلفن های سانترال را باید در جایی به دور از رطوبت و گردو خاک و در یک جای ثابت بر روی دیوار قرار دهید.

ورودی و خروجی دستگاه بسیار حساسند و باید در موقع نصب آن دقت لازم انجام شود.

در مواقعی که برق قطع می وشد می توانید از دو عدد باطری ماشین برای راه اندازی دستگاه استفاده کنید توجه داشته باشید از سیم های مخصوص برای برقرار کردن این ارتباط استفاده گردد.

بعد از طراحی یک نقشه مخابراتی دستگاه را نصب کنید.÷

کابل کشی سانترال بدین شکل است که از 1 زوجی که برای ارتباطات مخابراتی استفاده می شود شروع می گردد. کابل ها 5 رنگ اصلی و 5 رنگ فرعی دارند. در کابل هایی که زوج های آن بسیار زیاد است هر 25 زوج در یک گروه قرار می گیرند و با یک نوار رنگی در دورآنها جدا می شوند.

رنگ های اصلی : سفید، قرمز، مشکی، بنفش و زرد

رنگ های فرعی: آبی، نارنجی، سبز، قهوه ای، طوسی

رنگ ها بدین شکل در کنار هم قرار میگیرند: سفید،نارنجی/ سفید،سبز/قرمز،نارنجی/ سفید،طوسی/ سفید،قهوه ای/ قرمز،آبی/ سفید،آبی/ قرمز،سبز/ قرمز،قهوهای/ قرمز،طوسی و به همین شکل تا آخر ادامه پیدا می کنند در زمان کابل کشی باید مراقب بود تا هر زوج از هم جدا نشوند.

خط های داخلی تلفن سانترال در سه دسته قرار می گیرند:

دیجیتال در این خط باید 2 زوجی باشد برای راه انداختن هر خط 4 سیم لازم است. این خط در راه اندازی خطوط داخلی استفاده می شود.
آنالوگ در این خط باید 2 سیم وجود داشته باشد از این خط برای راه اندازی فکس استفاده می گردد.
هابرید  در این خط باید 2 سیم باشد که در سوراخ های کنار سوکت تلفن است.
بعد از اینکه سیم ها بررسی شد و دستگاه در جای ثابت قرار گرفت باید خط شهری به دستگاه سانترال وصل شود. سوکت زدن خط های شهری در سوراخ های میانی سوکت تلفن قرار می گیرد. در قسمتی که خطوط شهری باید به دستگاه سانترال متصل شود کلمه (CO) نشان داده شده است.

بعد از این مرحله باید خط های داخلی وصل شود داخلی اول با خطوط دیجیتال راه اندازی می شود که با کلمه HACK01 مشخص شده است. داخلی  بعد از داخلی اول با خطوط آنالوگ راه اندازی می شود. بعد از آن مجددا از خط دیجیتال استفاده می شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟