معرفی تجهیزات جانبی دوربین مداربسته

معرفی تجهیزات جانبی دوربین مداربسته

در اکثر سیستم های ویدئوی حفاظتی نیاز به استفاده از تجهیزات جانبی وجود دارد . به عنوان نمونه میتوان به

۱) محفظه نگهدارنده ی دوربین

۲) سکوی چرخش دهنده ی افقی و عمودی دوربین

3) شناسه ی دوربین

۴) دستگاه ردیاب حرکت در صحنه

Video Motion Detection – VMD  (۵) جداکننده / الصاق کننده تصویر

۶) ترکیب کننده ی تصاویر اشاره کرد . برای حفاظت از دوربین و لنز در مقابل اعمال خشونت و عوامل جوی در محیط های باز از محفظه ی نگهدارنده ی دوربین استفاده می شود .

محفظه های دوربین در داخل ساختمان برای جلوگیری از دستکاری و مسائل مربوط به زیبایی ساختمان استفاده می شوند . نگهبانی که در مرکز کنترل مستقر است با استفاده از سکوی چرخش دهنده – می افقی و عمودی می تواند میدان دید سیستم دوربین و لنز را تغییر دهد .

محفظه ی نگهدارنده و تجهیزات جانبی دوربین مداربسته

محفظه های نگهدارنده ی داخلی و خارجی برای محفاظت از دوربین ها و لنزها در برابر کثیفی ، غبار ، عوامل شیمیایی مضر ، شرایط جوی و دستکاری استفاده می شوند .

پرکاربردترین قالب محفظه های نگهدارنده قالب مکعب مستطیل است که از جنس فلز ضدزنگ یا پلاستیک فشرده شدهی بسیار محکم ساخته می شود (شکل ۲-۲۹) . محفظه های استوانه ای ، گنجی ، سقفی و گنبدی در رده های بعدی پرکاربردترین محفظه ها قرار دارند .

تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی

شکل ۲- ۲۹ :  محفظه های نگهدارنده ی استاندارد:

(الف) کُنجی ،

(ب) کُنجی مخصوص آسانسور ،

(ج) سقفی ،

(د) مکعب مستطیلی مخصوص محیط باز  ،

(ه) گنبدی ،

(ی) آماده ی راه اندازی

محفظه ی استاندارد مکعب مستطیلی

محفظه های مکعب مستطیلی از پرکاربردترین انواع محفظه های حفاظتی هستند و برای حفاظت دوربین در برابر شرایط بد جوی طراحی شده اند . در این محفظه ها پنجره ای تعبیه شده است که لنز از آن پنجره می تواند به محیط اطراف خود اشراف داشته باشد .

این محفظه در انواع مختلف داخلی یا خارجی و با طراحی ضد آب و ضد خرابکاری تولید می شوند . تجهیزات اختیاری نظیر سیستم گرم کننده ، خنک کننده و برف پاک کن را می توان به قابلیت های این محفظه اضافه کرد .

محفظه ی گنبدی

بخش مهمی از سیستم ویدئوی حفاظتی با استفاده از دوربین هایی درون محفظه گنبدی تکمیل می گردد . در سیستم ویدئوی حفاظتی از طرح های مختلف محفظه های گنبدی استفاده می شود .

گستردگی طرحها از محفظه های گنبدی ساده ی مخصوص دوربین های ثابت سیاه سفید یا رنگی شروع می شود و به محفظه های گنبدی پرسرعت ( Speed – Dome ) دارای امکان نصب دستگاه های کنترل از راه دور چرخش دهندهی افقی و عمودی / بزرگنمایی / متمرکز کننده و مخصوص دوربین های وضوح تصویر بالا ختم می شود .

محفظه های ویژه

از شکل های مختلف محفظه های دوربین برای نصب در آسانسور ، دیوار ، تونل ، ستون ، بزرگراه ها و… استفاده می شود . این طرح های ویژه شامل محفظه ضدانفجار ، ضدگلوله و مناسب کار در شرایط محیطی سخت نظیر بیابان و دریا می شود .

محفظه های آماده استفاده تولیدکنندگان تجهیزات ویدئویی محفظه هایی را برای کاهش زمان نصب دوربین های حفاظتی تولید کرده اند که در آن مجموعه دوربین – لنز در محفظه نگهدارنده قرار داده شده است و تنها کار باقی مانده نصب محفظه روی سقف ، دیوار یا تیرک و اتصال کابل های انتقال سیگنال ویدئو و برق است .

این محفظه های نگهدارنده در قالب گنبدی ، کُنجی ، سقفی و  . . . تولید می شوند و نصب آنها برای کاربری های داخل یا خارج ساختمان راحت است .

سکوی چرخش دهنده ی افقی و عمودی دوربین ( Tilt /Pan )

برای گسترش پوشش دهی حفاظتی مجموعه لنز دوربین اغلب از سکوی چرخش دهنده ی افقی و عمودی استفاده می شود . سه طرح اصلی سکوی  Tilt /Pan  شامل نصب دوربین روی سکو ، نصب کنار سکو و دوربین گنبدی ، که برای کاربری خارج ساختمان طراحی شده اند ، در شکل ۲-۳۰ نشان داده است .

زمانی که دستوری از مرکز کنترل به سکوی موتوری Tilt /Pan داده می شود ، این سکو اجازه ی چرخش افقی (pan) یا عمودی (Tilt) را به مجموعه لنز دوربین می دهد و با این تغییر موضع ، میدان دید لنز دوربین محدود به میدان دید ذاتی خود نمی شود و می تواند مناطق گسترده تری را پوشش دهد .

تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی

شکل ۲- ۳۰ سكوى  Tilt /Pan ویدئویی: نصب روی سکو ، نصب در کنار سكو ، گنبدی داخل ساختمان

معمولاً لنز دوربینی که روی سکوی Pan / Tilt نصب شود مجهز به سیستم بزرگنمایی است . استفاده از این لنزها باعث متغیر شدن میدان دید دوربین می شود و ترکیب حاصل از سکوی Tilt/Pan و سیستم بزرگنمایی ، گسترده ترین میدان دید را برای سیستم ویدئوی حفاظتی ایجاد می کند .

ساختار pan/tilt / zoom در مقایسه با نمونه ی مشابه دوربین ثابت یک نقص مهم دارد . زمانی که به وسیله ی سکوی Pan /Tilt دوربین و لنز به یک نقطه ی خاص متمرکز شده اند ، بیشتر فضای ص حنه تحت پوشش دوربین در طراحی اولیه دیده نمی شود .

این فضای مرده یا زمان مرده در اکثر سیستم های حفاظتی غیر قابل پذیرش است . بنابر این میدان دید گسترده ی  Tilt /Pan  در سیستم های ویدئویی باید در نهایت دقت طراحی شود .

دستگاه ردیاب حرکت در صحنه ، تجهیزات جانبی دوربین مداربسته

دستگاه ردیاب حرکت در صحنه تجهیز مهم دیگری است که در سیستم ویدئوی حفاظتی استفاده میشود و با وجود حرکت در صحنه تولید سیگنال هشدار دهنده می کند . این دستگاه می تواند به عنوان بخشی از دوربین یا بخش مستقل بین دوربین و نرم افزار رایانه ای کنترلی استفاده شود .

دستگاه VMD آنالوگ یا دیجیتال فریم های ویدئویی را ذخیره کرده و به صورت پیوسته با یکدیگر مقایسه می کند و به دنبال تغییرات در صحنه می گردد . در عمل دستگاه VMD در مورد این که کدام تغییر مهم یا بی ارزش است و آیا نیاز به ارسال پیام هشدارنده به نگهبان یا دیگر تجهیزات لازم است ، تصمیم می گیرد .

جداکننده تصویر

جداکننده ی الکترونیکی یا نوری تصویر ، صحنه های چند دوربین را گرفته (دو ، سه یا بیشتر) و آنها را با یکدیگر ترکیب می کند و روی نمایشگر دوربین نمایش می دهد . این دستگاه تصویر را فشرده نمی کند .

ترکیب تصاویر توسط تجهیزات اپتیکی جداکننده ی نوری انجام می شود که در لنز دوربین تعبیه شده اند و نیازی به استفاده از تجهیزات الکترونیکی نمی باشد . جداکننده / ترکیب کننده ی الکترونیکی در بین خروجی دوربین و ورودی نمایشگر قرار می گیرد .

شناسه ی دوربین

زمانی که در سیستم ویدئویی چند دوربین وجود داشته باشد باید تجهیزاتی برای شناسایی دوربین ها استفاده شود .

سیستم ویدئویی از تجهیزات شناسایی دوربینی استفاده می کند که به صورت الکترونیکی ، کدهای الفبایی یا اسامی را به دوربینی که صحنه اش در حال نمایش روی نمایشگر ، ضبط شدن در ضبط کننده یا در حال چاپ شدن توسط چاپگر است ، اختصاص می دهد .

تولید کننده ی شناسه های الفبایی یا نمادی قادر است روی سیگنال ویدئویی نام دوربین ، مکان دوربین و دیگر اطلاعات را حاشیه نویسی کند .

زمان و تاریخ

هنگامی که در زمان و تاریخ روی تصاویر ویدئویی اجباری باشد ، برای حاشیه نویسی آنها از تولید کننده ی زمان / تاریخ استفاده می شود . درج این اطلاعات روی تصاویر ویدئویی برای فرآیندهایی نظیر تعقیب و گریز پلیسی یا اتاق دادگاه اجباری است .

وارونه کننده ی تصویر

گاهی اوقات در سیستم ویدئوی حفاظتی از یک آینه برای مشاهده ی تصویر صحنه استفاده می شود . این آینه تصویر ویدئویی را از حالت چپ به راست (حالت عادی) به حالت راست به چپ وارونه می کند .

دوره های مربوط به آموزش دوربین های مداربسته به طور کاملا عملی در مجتمع آموزشی پایتخت فناوری آموزش داده می شود. علاقمندان به این دوره می توانند با مشاورین ما از طریق کانال های ارتباطی تماس گرفته و اطلاعات مربوط به دوره  و ثبت نام را دریافت نمایند.

امتیاز دهید


دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
02166577378
02166577378