انواع سوئیچ های سیستم ویدئویی

سوئیچ معمولی

سوئیچ در سیستم های ویدئویی کوچک یا بزرگ نقشی مهمی دارد . با استفاده از سوئیچ سهولت در کاربری سیستم و دسترسی آسان به اطلاعات به حداکثر میزان خود می رسد .

وظیفه ی سوئیچ ویدئو سوئیچ ماتریسی و سوئیچ ماتریسی مجازی (Virtual Matrix Switcher-VMS )  نمایش ویدئوی دوربین ها با یک توالی منطقی روی نمایشگر مدنظر است .

ویدئوی این دوربین ها توسط DVR ضبط شده و یا از طریق خطوط انتقال به مراکز کنترل دیگر منتقل می شوند .

در مجموعه های حفاظتی کوچک که در آنها دوربین های اندکی نصب شده است و فقط یک یا دو نمایشگر در مرکز کنترل وجود دارد ضرورتی برای استفاده از سوئیچ وجود ندارد و با همان چند نمایشگر می توان تمامی صحنه ها را مشاهده کرد .

اما در سیستم های حفاظتی متوسط یا بزرگ (۱۶ ، ۳۲ دوربین یا بیشتر) به علت محدودیت فضای اتاق کنترل و عدم توانایی نگهبانان برای کنترل تمامی صحنه ها نمی توان برای هر دوربین یک نمایشگر مجزا در نظر گرفت .

در این وضعیت برای نمایش هم زمان صحنه ها روی یک نمایشگر باید از جداکننده تصویر ، چهار بخش کننده یا مالتی پلکسر استفاده شود .

مهمترین وظیفه سوئیچ های ماتریسی برقراری ارتباط میان دوربین ها و نمایشگرها ، واحد ضبط ویدئو ، چاپگر یا خطوط انتقال اطلاعات است .

علی رغم پیچیدگی سیستم های ویدئوی حفاظتی متوسط و بزرگ سوئیچ های ماتریسی آنالوگ توانسته اند جای خود را در این گونه سیستم های صنعتی باز کنند .

ریز پردازنده ی سوئیچ های ماتریسی – سوئیچ ماتریسی هوشمند – قدرت مسیر دهی و پردازش سیگنال های ویدئویی و کنترلی ۱۶ تا ۳۲ دوربین را دارد .

چنین سوئیچهایی می توانند از چندین نمایشگر و صفحه کلید پشتیبانی کنند . برای یکپارچه سازی و بالابردن سطح دسترسی نگهبانان به سیستم های زیر مجموعه در مجموعه های حفاظتی بزرگ که در آن صدها و شاید هزاران دوربین و همچنین انبوهی از تجهیزات ورودی / خروجی اعلام هشدار وجود دارد از سوئیچهای ماتریسی کارتی استفاده می شود .

برای مدیریت برخی از سیستم های متوسط (۱۶ الی ۶۴ دوربین )به جای سوئیچهای ماتریسی از سیستم های مبتنی بر رایانه استفاده می شود و با اتصال مستقیم کابل (از طریق رابط سریال 232-RS) دوربین ها ، نمایشگرها و دیگر تجهیزات نظير مالتی پلکسر و چهار بخش کننده به رایانه فرآیند نصب سیستم مدیریتی آسان شده و هزینه های اجرایی کاهش قابل ملاحظه ای می یابد .

خرید و نگهداری رایانه عیب اصلی این سیستم ها در مقایسه با سوئیچ های ماتریسی هوشمند است .

معمولاً کنترل سیستم های حفاظتی بزرگ از مراکز متعددی انجام می شود . در این سیستم ها بهترین گزینه برای مراکز کنترل استفاده از رایانه به جای سوئیچ های ماتریسی و دیگر تجهیزات کنترلی است .

در این سیستم ها از طریق خطوط ارتباط سریال 232-RS انبوهی از ویدئوی دوربین ها به مجموعه ای از نمایشگرها ، ضبط کننده ها یا چاپگرها متصل می شود که به این شیوه ارتباط دهی ، سوئیچ salvo می گویند .

برای کنترل دوربین در این سیستم های بزرگ علاوه بر صفحه کلیدهای هوشمندی که از طريق رابط 232-RS یا RS0485 به رایانه متصل شده اند از نرم افزارهای قدرتمندی برای اتصال ویدئوهای دوربین ها به خروجی های مختلفی استفاده می شود .

در چنین سیستم هایی به علت پراکندگی دوربین ها در مناطق مختلف نگهبانان در به یاد آوردن شماره دوربین ها و مکان نصب آنها دچار مشکل می شوند و در نتیجه کنترل سیستم برای آنها دشوار می گردد .

برای حل این مشکل معمولاً از یک  نقشه ی جامع گرافیکی برای نمایش سیستم حفاظتی استفاده می شود .

در این نقشه از علائم و نشانه های مختلف برای نمایش مکان نصب ، نوع و شماره دوربین و همچنین مراکز کنترلی استفاده می شود و نگهبانان با استفاده از این واحدهای نمایش بصری (Visual Display Unit-VDU)  به راحتی با کلیک یا لمس صفحه ی نمایشگر در منطقه مدنظر شان دوربین مربوطه را انتخاب می کنند .

انتخاب سوئیچ معمولی

آگاهی از نکات زیر در انتخاب سوئیچ های معمولی برای سیستم های کوچک مفید است:

سوئیچ دستی (Passive) :

ساده ترین نوع سوئیچ ، سوئیچهای دستی هستند و با توجه به نوع دوربین می توانند ۴ ، ۸ ، ۱۶ یا ۳۲ دوربین را به یک نمایشگر متصل کنند .

سوئیچ ترتیبی (Sequential):

از سوئیچ های ترتیبی هنگامی استفاده می شود که تماشای پیوسته ی ویدئوی تمامی دوربین ها برای نگهبانان ضروری باشد .

بر خلاف سوئیچ های دستی با تنظیم سوئیچ ترتیبی ، ویدئوی دوربین ها به مدت معینی (بین ۱ تا ۶۰ ثانیه) سریع و بدون اخلال در نمایش صحنه ها روی صفحه نمایشگر نمایش داده می شود .

سوئیچ برنامه پذیر (Homing):

در این سوئیچ ها امکان

1) تنظیم مدت زمان نمایش ،

۲) ترتیب نمایش و

۳) چگونگی نمایش صحنه ها – چند صحنه ای یا یک صحنه ی تمام صفحه – وجود دارد .

سوئیچ ترتیبی پل زن (Bridging Sequential): این سوئیچها دو خروجی مجزا برای دو نمایشگر دارند . یکی از خروجی ها برای نمایش تر تیبی و برنامه ریزی شده ی صحنه ها استفاده می شود و دیگری برای نمایش مستمر یک صحنه به کار می رود .

نگهبان بر خلاف سوئیچ های برنامه پذیر می تواند با استفاده از این سوئیچ بدون این که مشاهده ویدئوی تمامی دوربین ها را از دست بدهد صحنه انتخابی را روی نمایشگر جدید مشاهده کند .

سوئویچ های سیستم ویدئویی

 

 

دوره های آموزش نصب دوربین مداربسته به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار در کارگاه های مجهز مجتمع آموزشی پایتخت فناوری برگزار می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟