انواع دوربین های مداربسته – مدل های مختلف دوربین مداربسته

انواع دوربین های مداربسته – مدل های مختلف دوربین مداربسته

دوربین های شبکه را می توان بر اساس نوع طراحی بدنه ی مخصوص داخل یا خارج ساختمانی دسته بندی کرد . دوربین هایی که در خارج ساختمان استفاده می شوند . معمولا دارای دریچه دیافراگم خودکار هستند و از محفظه ی نگهدارنده برای محافظت آنها در برابر شرایط بد جوی و گرد و غبار استفاده می شود . در این مطلب به بررسی انواع دوربین های مداربسته می پردازیم.

انواع دوربین های مداربسته

دوربین شبکه ثابت

 در شکل ۵-۵ یک نمونه از دوربین های شبکه ثابت نشان داده شده است . زاویه ی میدان دید این دوربین ها ثابت است و طراحی بدنه و لنز قابل تعویض آنها یادآور دوربین های حفاظتی قدیمی است .

برای حفاظت از این دوربین ها از محفظه های ضدخرابکاری استفاده می شود و از آنها در مکان هایی که تصویر صحنه باید بسیار واضح و گیرا باشد ، استفاده می شود .

برای آشنایی با مدل های آنالوگ این نوع دوربین ها چند نمونه از دوربین های آنالوگ ثابت در ویدئوهای ۷ الي ۱۰ لوح فشرده ی ضمیمه ی کتاب معرفی شده اند .

دوربین های مداربسته

دوربین های مداربسته

شکل ۵-۵ دوربین شبکه ثابت .

دوربین شبکه گنبدی ثابت

دوربین شبکه گنبدی ثابت درون محفظه های گنبدی کوچک نصب می شود و به همین دلیل به آن دوربین گنبدی کوچک (Mini Dome) می گویند (شکل ۵-۶) .

میدان دید آن به آسانی به تمامی جهات قابل تنظیم است و طراحی بدنه ی دوربین ضد خرابکاری بوده و زاویه ی میدان دید آن به راحتی از بیرون قابل تشخیص نیست .

غیر قابل تعویض بودن لنز یکی از محدودیت های این نوع دوربین است و حتی اگر لنز آنها قابل تعویض باشد ، به علت محدودیت فضای داخلی محفظه گنبدی در انتخاب لنز جدید محدودیت هایی وجود دارد .

برای رفع چنین نقصی و تنظیم میدان دید از لنزهای فاصلهی کانونی متغیر استفاده می شود .

معمولا دوربین های گنبدی ثابت روی دیوار یا سقف نصب می شوند و برای آنها از محفظه های ضد خرابکاری یا IP66 – مخصوص مصارف خارج ساختمانی – استفاده می شود .

برای آشنایی با مدل های آنالوگ این نوع دوربین ها چند نمونه از دوربین های آنالوگ گنبدی ثابت در ویدئوهای ۱۱ الی ۱۵ لوح فشرده ی ضمیمه ی کتاب معرفی شده اند .

دوربین های مداربسته

دوربین های مداربسته

شکل ۵-۶ دوربین شبکه گنبدی ثابت

دوربین شبکه PTZ

با استفاده از کنترل خودکار یا دستی جهت و زاویه ی دوربین های شبکهPTZ قابل تنظیم است و می توان یک محدوده خاص از صحنه را بزرگنمایی کرد (شكل ۵-۷) . اگر کنترل دوربین PTZ دستی باشد با استفاده از فرامین کنترلی کاربر می تواند به عنوان مثال شخصی را درون یک فروشگاه تعقیب کند .

اكثر دوربین های PTZ قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه ندارند و برای فعالیت پیوسته ی خودکار (تور حفاظتی – Guard Tour) ساخته نشده اند .

این دوربین برای کاربری داخل ساختمانی و دارای نگهبان طراحی شده است . قدرت بزرگنمایی دوربین PTZ اغلب بین X 10 تا X 26 است و به صورت سقفی یا دیواری نصب می شوند .

دوربین های مداربسته

دوربین های مداربسته

شکل ۵-۷ دوربین PTZ مکانیکی

دوربین شبکه PTZ غیر مکانیکی (دیجیتالی)

دوربین شبکه PTZ غیر مکانیکی روی دیوار نصب می شود و برای آن از حسگر مگاپیکسلی و لنز زاویه باز استفاده می شود (شکل ۵-۸) .

زاویه میدان دید آن با استفاده از این ترکیب حسگر – لنز بین ۱۰۰ الی ۱۸۰ درجه است و کاربر می تواند بدون حرکت مکانیکی هر بخش از صحنه را بلافاصله بزرگنمایی کند .

این در حالی است که فرآیند بزرگنمایی در دوربین های PTZ معمولی حتی تا ۱ ثانیه هم طول می کشد .

دوربین های مداربسته

دوربین های مداربسته

شکل ۵-۸ دوربین PTZ غیر مکانیکی

 دوربین های شبکه PTZ دیجیتالی به علت نداشتن بخش های متحرک استهلاک ندارند و زاویه ی میدان دید آنها از بیرون قابل تشخیص نیست .

برای داشتن کیفیت تصویر مناسب باید برای میزان چرخش ، تغییر زاویه و بزرگنمایی دوربین محدودیت وجود داشته باشد .

به عنوان مثال برای یک حسگر دوربین ۳مگاپیکسلی حداکثر زاویه میدان دید ۱۴۰ درجه و قدرت بزرگنمایی X 3 توصیه می گردد .

دوربین شبکه گنبدی PTZ

دوربین شبکه گنبدی PTZ بالاترین آزادی عمل را دارد و می تواند ۳۶۰ درجه چرخش کرده و ۱۸۰ درجه تغییر زاویه داشته باشد (شکل ۵-9) .

این دوربین ها به علت نوع طراحی بدنه ، نصب و مشکل بودن تشخیص زاویه دید دوربین گزینه مناسبی برای سیستم های ویدئوی حفاظتی هستند .

پوشش مناطق تحت پوشش توسط تور حفاظتی این دوربین ها معادل پوشش حفاظتی ۱۰ دوربین ثابت است اما اشکال اصلی این دوربین در این است که در هر زمان فقط می تواند یک ناحیه را پوشش دهد و 9 ناحیه باقیمانده بدون پوشش حفاظتی باقی می مانند .

دوربین های مداربسته

دوربین های مداربسته

شکل ۵-۹ دوربین شبکه گنبدی PTZ

برای استفاده از این دوربین ها به یک کاربر نیاز است و قدرت بزرگنمایی اپتیکی آن بین X 10 تا X 35 است . معمولا دوربین در داخل ساختمان روی سقف و در خارج ساختمان روی تیرک یا کُنج ساختمان نصب می شود .

دوربین PTZ آنالوگ برای انتقال فرامین کنترلی از کابل 485-RS استفاده می کنند اما فرامین کنترلی PTZ این دوربین ها از طریق شبکه رایانه ای ارسال می شود .

برای آشنایی با مدل های آنالوگ این نوع دوربین ها چند نمونه از دوربین های آنالوگ PTZ در ویدئوهای ۱۶ و ۱۷ لوح فشردهی ضمیمه کتاب معرفی شده اند .

دوربین PTZ

اگر چه استفاده از دوربین های PTZ در سیستم های ویدئوی حفاظتی مزایای زیاد دارد اما در اکثر موارد نصب نوع آنالوگ این دوربین ها هزینه بردار است .

برای نصب دوربین های آنالوگ باید از دو کابل مجزا یکی برای انتقال ویدئو (کابل کواکسیال) و دیگری برای ارسال فرامین کنترلی PTZ به بخش های مکانیکی (کابل کشی 485-RS) استفاده شود اما با استفاده از دوربین های شبکه PTZ و انتقال فرامین کنترلی و ویدئو از طریق کابل شبکه به طور قابل ملاحظه ای از هزینه های نصب کاسته می شود .

علاوه بر این قابلیت های دوربین های شبکه گنبدی نسبت به دوربین های آنالوگ مشابه قابل قیاس نیستند . یکی از مزیت های عمدهی اکثر دوربین های شبکه گنبدی ، استفاده از پیمایش جلورونده به جای استفاده از پیمایش محل تصویر است که از مات شدگی اجسام متحرک جلوگیری می کند که پیش از این در فصل ۴ به آن اشاره شد.

دوربین های شبکه شبانه روزی

سیستم های ویدئوی حفاظتی باید در ۲۴ ساعت روز و ۷ روز هفته (7/24)  فعال باشند .

طراحی دوربین های شبانه روزی برای استفاده در خارج ساختمان یا فضاهای کم نور یا بدون روشنایی داخلی است و از تمام دوربین ها (دوربین های ثابت ، دوربین های گنبدی ثابت ، دوربین های PTZ و . . .) به عنوان دوربین های شبانه روزی استفاده می شود .

در دوربین قابلیت شبانه روزی به دو روش ایجاد می شود . آسان ترین روش کاهش حساسیت رنگی دوربین و تبدیل کردن آن به دوربین های مدل سیاه – سفید است ، با این کار حساسیت نوری دوربین افزایش می یابد .

اگرچه این دوربین ها واقعاً برای کاربردهای شبانه روزی ساخته نشده اند ، با این وجود توسط برخی از تولیدکنندگان فروخته می شوند .

اما قابلیت شبانه روزی واقعی فقط با استفاده از فیلتر قطع کنندهی نور مادون قرمز (فیلتر مسدود کننده ی نور مادون – قرمز) در دوربین ایجاد می شود .

زمانی که فیلتر قطع کننده ی نور مادون قرمز وارد عمل می شود به حسگر دوربین اجازه می دهد به طول موج های نزدیک به نور مادون قرمز حساسیت نوری پیدا کند و با این کار حساسیت نوری دوربین به 001/0 لوکس یا کمتر می رسد .

فیلتر قطع کننده ی نور مادون قرمز در اکثر دوربین های شبانه روزی زمانی وارد عمل می شود که سطح روشنایی محیطی به یک حد خاص – به عنوان مثال الوكس – برسد (شکل ۵-۲۰) .

دوربین شبکه شبانه روزی رنگی در روز تصاویر رنگی تولید می کند و همزمان با کاهش سطح روشنایی ، فیلتر مسدود کننده نور مادون قرمز از جلوی لنز دوربین برداشته می شود تا دوربین بتواند از پرتوهای نوری نزدیک به نور مادون قرمز استفاده کند (شکل ۵-۲۱) .

در این دوربین ها برای جلوگیری از آثار نامطلوب دانه های رنگی نویزی در فیلم برداری شبانه و تهیه تصاویر با کیفیت و شفاف ، فیلم برداری به طريقه سیاه سفید انجام می شود .

شکل ۵-۲۰ (الف) دوربین شبانه روزی مجهز به فیلتر مسدود کننده نور مادون قرمز ، (ب) وضعیت فیلتر مادون قرمز در روز ، (ج) وضعیت فیلتر مادون قرمز در شب .

 

شكل ۵-۲۱ حسگر دوربین با برداشتن فیلتر قطع کننده ی نور مادون قرمز به طول موجهای نزدیک به نور مادون قرمز حساسیت نوری پیدا می کند .

شرکت های Sanyo, Sony, Axis, Pelco و Panasonic در زمینه تولید دوربین های PTZ شبکه با قدرت بزرگنمایی اپتیکی ۳۵X و بزرگنمایی دیجیتال فعالیت می کنند و محصولات شان در بازار ایران موجود است.

زاویه ی میدان دید این دوربین ها با استفاده از لنزهای بزرگنمای استاندارد بین ۲ درجه (دورنگار) تا ۵۰درجه (زاویه باز) قابل تنظیم است .

تفاوت عمده میان این دوربین ها در توانایی فیلم برداری آنها در روشنایی کم است . به عنوان مثال بدون اضافه کردن نورافکن به دوربین مدل 233D سیاه سفید شرکت Axis می توان در نور کم ۰۰۸/0 لوکس فیلم برداری کرد ، همچنین این دوربین می تواند در زمان گرگ و میش هوا یا ماه کامل تصاویر قابل قبولی تولید کند .

دوربین Spectra IV شرکت Pelco برای کار در نورکم ۰۰۰۱۸/0  لوکس طراحی شده است . این حساسیت نوری به مفهوم توانایی فیلم برداری این دوربین در تاریکی مطلق است (شكل ۵-۲۲) .

دوربین NW964 شرکت Panasonic با استفاده از فن آوری نمونه برداری Super Dynamic III برای شرایط نوركم 013/0 مرولوکس طراحی شده و رقیب دوربین های سری Spectra شرکت Pelco است .

این دوربین ها بدون استفاده از حسگرهای مادون قرمز حرارتی ، نورافکن های مادون قرمز و دیگر روشنایی  های اضافی در شب فیلم برداری می کنند و اگر چه این نمونه های معرفی شده چند صد هزار تومان قیمت دارند ولی سیستم ویدئوی حفاظتی با استفاده از قابلیت های آنها حرفه ای می شود .

شکل ۵-۲۲ (الف) و (ب): خروجی شب / روز دوربین شبکه مگا پیکسلی ، (ج): دوربین تجاری مجهز به ۴۸ عدد LED مادون قرمز ، (د) دوربین ثابت پربازده مجهز به نورافکن مادون قرمز ، (هـ): دوربین حرارتی FLIR .

برای آشنایی با مدل های آنالوگ این نوع دوربین ها و نحوه کار آنها مثال هایی از دوربین های آنالوگ شبانه روزی در ویدئوهای ۱۸ و ۱۹ لوح فشرده ی ضمیمه ی کتاب معرفی شده اند .

نورافکن مادون قرمز

از نورافکن های مادون قرمز در محیط های کم نور برای شبانه روزی کردن فعالیت سیستم های ویدئوی – حفاظتی استفاده می شود . نورافکن های مادون قرمز در شکل های مختلفی ساخته می شوند (شکل ۵-۲۳).

شکل ۵-۲۳ نورافکن مادون قرمز .

 برخی از انواع نورافکن های مادون قرمز طول موج های پایینی در حدود ۸۵۰ نانومتر تولید می کنند ، این پرتوهای نوری به رنگ قرمز هستند و در تاریکی مطلق قابل مشاهده اند .

نورافکن های مادون قرمز دیگری نیز وجود دارند که طول موج های بالاتری در حدود ۹۵۰ نانومتر تولید می کنند .

برد کوتاه عیب اصلی این نورافکن ها است . زاویه پرتوافکنی نورافکن های مادون قرمز بین ۲۰ ، ۳۰ یا ۶۰ درجه است و با افزایش زاویه پرتوافکنی ، برد نورافکن کاهش می یابد .

اکثر نورافکن های مادون قرمز به علت عمر مفیدبالا و ارزان بودن ، از لامپ های LED استفاده می کنند ، عمر مفید چنین نورافکن هایی بین ۵ تا ۱۰ سال است . برخی از دوربین ها نیز مجهز به LEDهای مادون قرمز هستند .

در شکل ۵-۲۴ نتیجه خروجی دوربین بدون نورافکن مادون قرمز و دوربین مجهز به نورافکن مادون قرمز مقایسه شده اند .

شکل 5 – 24  دوربین بدون نورافکن مادون قرمز (راست) و دوربین مجهز به نورافکن مادون قرمز (چپ)

دوربین های مادون قرمز و حرارتی

دوربین های مادون قرمز به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

1) دوربین های مجهز به نورافکن های مادون قرمز لیزری و

۲) دوربین های مادون قرمز حرارتی . فرق اصلی این دو دسته در این است که دوربین های حرارتی انرژی ساطع شده از اجسام را می بینند اما دوربین های مادون قرمز لیزری نور مادون قرمز منعکس شده از سطح اجسام را می بیند .

در شکل ۵-۲۵ سه تصویر فیلم برداری شده توسط دوربین ثابت ۳مگا پیکسل نشان داده شده است .

در تصویر اول به علت روشنایی مناسب جزئیات زیادی از صحنه قابل مشاهده است و اگر چه در تصویر دوم ماه در آسمان نیست اما وجود چراغ های پیاده رو و ساختمانها کمک زیادی به روشن شدن صحنه کرده اند . تصویر سوم قدرت بزرگنمایی این دوربین را نشان می دهد .

 شكل ۵-۲۵ در مناطق شهری امکان فیلم برداری از مکان های تاریک آسان تر است . (الف) و (ب) تصاویر گرفته شده توسط دوربین PTZ حرفه ای پربازده در روز و شب .ج) بزرگنمایی مدخل یک ساختمان دور

نورافکن های مادون قرمز تنوع زیادی داشته و کاربرد زیادی در تجهیز دوربین های حفاظتی دارند و در مدل های مختلف تجاری تا نورافکن های حرفه ای لیزری مخصوص دوربین های دوربرد تولید می شوند .

برندهای معروفی در زمینه تولید دوربین های مادون قرمز فعالیت دارند . مانند انواع دیگر دوربین ها در مدل های تجاری دوربین های مادون قرمز از حسگرهای CCD یا CMOS و لنزهای (پلاستیکی یا شیشه ای) استفاده می شود و نور مادون قرمز بازتابی از LEDهای اطراف لنز برای فیلم برداری از اجسام استفاده می شود.

نتیجه فیلم برداری در تاریکی با افزایش تعداد LEDها بهتر می شود . تنوع زیادی در طراحی بدنه این دوربین ها وجود دارد و به شکل های مختلفی نظیر لوله تفنگی تا گنبدی ضد خرابکاری ساخته می شوند .

قیمت این دوربین ها زیر ۴۰۰ هزار تومان است و در شكل ۵-۲۶ نمونه هایی از دوربین های مادون قرمز و حرارتی نشان داده شده اند .

کثیفی شیشه جلوی لنز مشکل عمده این دوربین ها و اکثر دوربین های خارج ساختمان است . کثیفی شیشه جلوی لنز باعث باز تابش نور مادون قرمز به داخل دوربین می شود و تاثیر مستقیم نامطلوبی بر کیفیت تصویر می گذارد .

راه حل این مشکل کار گذاشتن نورافکن مادون قرمز مجزا در نزدیکی یک دوربین با کیفیت تر یا استفاده از نورافکن ماودن قرمز لیزری است که نور مادون – قرمز را بر یک نقطه دور از دوربین متمرکز می کند .

انواع دوربین

شکل ۵-۲۶ نمونه هایی از دوربین های مادون قرمز (راست) و حرارتی (چپ)

کدر شدن پلاستیک شفاف جلوی لنز مشکلی است که پس از گذشت چند سال برای دوربین های LED مادون قرمز به وجود می آید و این تغییر رنگ باعث مات شدگی تصاویر می شود .

کاربری دوربین های شبانه روزی

کاربری دوربین های شبانه روزی در مکان ها و شرایطی است که در استفاده از منابع نوری محدودیت وجود دارد (شکل ۵-۲۷) .

دوربین های شبانه روزی در سیستم های ویدئوی حفاظتی نور کم ، مخفی و مناطق حساس استفاده می شوند .

 به عنوان مثال برای جلوگیری از ایجاد مزاحمت نوری برای ساکنین مناطق مسکونی در طول شب ، تنها گزینه استفاده از دوربین های شبانه روزی است .

انواع دوربین

شکل ۵-۲۷ دوربین شبکه حساس به نور مادون قرمز و مجهز به نورافکن مادون قرمز .

دوره های آموزش نصب دوربین مداربسته به طور کاملا عملی در کلاس های مجهز مجتمع آمورشی پایتخت فناوری برگزار می گردد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    پشتیبانی در واتساپ
    تماس با آموزشگاه
    تماس با آموزشگاه