انواع تابلو برق های صنعتی

انواع تابلو برق های صنعتی

انواع تابلو برق های صنعتی

امروزه تابلو های برق صنعتی تقریبا در تمام صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند این تابلو ها محفظه‌هایی برای نصب تجهیزات الکتریکی هستند. برای شناخت بهتر تابلو برق های صنعتی و طراحی تابلوهای برق، آموزش مونتاژ تابلو برق توسط اساتید با تجربه کمک شایان توجهی به افرادی که علاقه مند به کار در این حوزه هستند می کند. تابلو های برق صنعتی  بنا به کاربرد به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه به معرفی آنها پرداخته می شود:

تابلو های برق شامل PLC یا PLC Panel

انواع تابلو برق های صنعتی

تابلو های برق شامل کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر یا همان PLC ها دارای اندازه کوچکتری نسبت به تابلو برق‌های کنتاکتوری و رله ایی هستند و امکان کنترل و مانیتورینگ ورودی خروجی را از طریق برنامه نویسی به سادگی فراهم می آورند. تابلو های برق شامل PLC یکی از مهم ترین و موثرترین تابلو های برق هستند و در صنایع متنوعی به کار می روند.

تابلو های برق مرکز کنترل موتور MCC  یا MCC Panel

مرکز کنترل موتور MCC

MCC  مخفف Motor Control Center  به معنای مرکز کنترل موتور است. تابلو های MCC شامل یک یا تعداد بیشتری محفظه به همراه باس قدرت  هستند که برای نصب دستگاههای مجزا از جمله کلیدها، فیوزها، درایو ها، سافت استارترها مورد استفاده قرار می گیرند تا حفاظت در برابر اتصال کوتاه، ایزولاسیون و کنترل بارهای متنوع را تضمین کنند.

تابلو های توزیع قدرت PDP یا Power Distribution Panel

تابلو های توزیع قدرت در عین حفاظت در برابر اضافه جریان، وظیفه تقسیم جریان برق به مدارهای مختلف را بر عهده دارند.

تابلوهای کنترل اتوماتیک ضریب قدرت یا APFC Panel

APFC مخفف Automatic Power Factor Control  به معنای کنترل اتوماتیک ضریب قدرت است. تابلوهای APFC دارای کنترل کننده های مبتنی بر میکروکنترلرها هستند که در چند مرحله به صورت اتوماتیک ظرفیت خازن های بانک خازنی را تغییر می دهند.

تابلو های برق اپراتور HMI یا HMI Operator Panel

HMI مخفف Human Machine Interface به معنای رابط انسان و ماشین است. تابلوهای HMI یک رابط گرافیکی کاربرپسند را برای اپراتور فراهم می آورد و اموری مانند مانیتورینگ،  کنترل و حل مشکلات تجهیزات و یا عملیات خط تولید را آسان می سازد. تابلو برق های HMI از لحاظ سخت افزاری شکل های مختلفی از جمله تابلوهای ایستاده  free standing، تابلوهای دیواری wall mounted  و تابلوهایی که قابل نصب روی بازوها هستند arm mount ، ساخته می شوند.

تابلو های SCADA یا SCADA Panel

SCADA مخفف Supervisory Control And Data Acquisition و به معنای سامانه کنترل و گردآوری داده است. تابلوهای برق SCADA امکان کنترل و مانیتورینگ تعداد نامحدودی فرآیند را  از چند محل برای چندین کاربر فراهم می آورد. مزیت اصلی سیستم های SCADA آن است که نرم افزار کنترل تنها در مکان مرکزی قرار می گیرد و تمام کاربران می توانند از طریق یک برنامه از طریق اینترنت به سیستم دسترسی یابند.

مقاله ای که خواندید یکی از مقالات آموزشی ما در زمینه تابلو برق صنعتی بود. برای مطالعه مقالات بیشتر، روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات مونتاژ تابلو برق

در صورتی که قصد داشتید به صورت کامل مونتاژ تابلو برق را فرا بگیرید، توصیه می کنیم در کلاس آموزش مونتاژ تابلو برق آموزشگاه پایتخت فن آوری شرکت کنید. در این کلاس ها که زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور برگزار می شود، هر آنچه که شما برای ورود به بازار کار مونتاژ تابلو برق نیاز دارید به صورت عملی در کارگاه آموزش داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟