آشنایی با انواع برد الکترونیکی

انواع برد الکترونیکی

برد الکترونیکی یکی از قطعات اصلی و حیاتی در انجام پروژه های مختلف الکترونیکی می باشد که در انواع مختلفی وجود دارد. قطعات متفاوتی وجود دارند که بر روی این برد سوار می شوند و در کنار هم کارکردهای مختلفی را ارائه می دهند. نقشه و پلن خاصی برای اتصالات مختلف در مدار وجود دارد که بر طبق این پلن قطعات مختلف را در برد قرار می دهند. بردها را در انواع مختلفی مانند برد تک لایه، دو لایه، چند لایه، برد سخت، برد فلکسیبل و … تولید می کنند که با توجه به نوع کاربرد می توان هر یک را مورد استفاده قرار داد. در این مقاله به آشنایی با انواع برد الکترونیکی پرداخته شده است.

معرفی برد الکترونیکی

امروزه انواع وسایلی که استفاده می کنیم الکترونیکی بوده و در آنها از قطعات الکترونیکی مختلفی استفاده می شود. برد الکترونیکی نیز یکی از این قطعات است که در آن از قطعات مختلفی استفاده شده و بر روی این برد قرار می گیرند. قطعاتی مانند خازن، مقثاومت، ترانزیستور، دیودهای مختلف، سوئیچ ها و … از انواع قطعاتی هستند که بر روی برد قرار می گیرند. بیس و پایه بردهای الکترونیکی فیبر خام می باشد که پس از این که مشخص شد چه قطعاتی برای آن مورد نیاز است مونتاژهای مختلفی بر روی آن انجام می گیرد و انواع برد به وجود می آید. برای آشنایی با انواع برد الکترونیکی با ادامه مطلب همراه باشید.

انواع برد الکترونیکی

آشنایی با انواع برد الکترونیکی

یک برد خام در تمامی بردهای الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد که به آن فیبر pcb گفته می شود. برای متصل کردن قطعات به یکدیگر از ترک های مسی مختلفی استفاده می شود. جهت آشنایی با انواع برد الکترونیکی مطالبی که در زیر آورده شده است را دنبال کنید.

برد تک لایه از انواع بردهای الکترونیکی

به این بردها، برد الکترونیکی یکرو نیز گفته می شود که دارای ساختار ساده ای بوده و از قیمت مناسبی نیز برخوردارند. به علت عدم پیچیدگی این نوع برد، از آن در انواع وسایل الکترونیکی که ساختار ساده ای دارند استفاده می کنند. این نوع برد را در انواع و جنس های مختلفی تولید می کنند و در موارد مختلفی به کار می برند.

برد دولایه یا دورو

بردهای الکترونیکی دورو را به گونه ای طراحی می کنند که هر دو سمت برد را از لایه مسی می سازند و قطعات مختلف را بر روی هر دو طرف برد قرار می دهند. این نوع بردها را برای وسایل الکترونیکی که از پیچیدگی بیشتری برخوردارند استفاده می کنند. سوراخ های متالیزه ای در این نوع بردها ایجاد می کنند که ارتباط میان قطعات در دو طرف برد از طریق این سوراخ ها انجام می شود.

پیشنهاد ویژه: آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی

برد چند لایه، پیچیده ترین نوع بردهای الکترونیکی

تعداد لایه های این نوع بردها بیشتر از دو لایه می باشد و چندین لایه را توسط روش های خاصی بر روی یکدیگر قرار می دهند و سوراخ های متالیزه ای را بر روی آن ایجاد می کنند. در لوازم الکترونیکی بسیار پیشرفته از بردهای چند لایه استفاده می شود. این بردها دارای اندازه و ابعادی بسیار کوچک می باشند و این از مزایای این نوع بردها می باشد.

بردها را بر اساس جنس فیبری که دارند نیز طبقه بندی می کنند و آنها را در انواع بردهای سخت، انعطاف پذیر یا فلکسیبل و بردهای سخت- فلکسیبل طبقه بندی می کنند.

معرفی برد سخت

بردهای سخت را جنس استخوانی، فایبرگلاس و نیم فایبر تولید می کنند و هر یک را در موارد مختلفی به کار می برند. این نوع بردها دارای مقاومت و استحکام بالایی می باشند و در طراحی لوازم الکترونیکی که دارای ارتعاش می باشند از این نوع بردها استفاده می کنند.

معرفی برد انعطاف پذیر

فوتولیتوگرافی یکی از تکنیک هایی است که در ساخت این نوع از بردها به کار می رود. در کنار فایبرگلاسی که در بردهای فلکسیبل استفاده می شود از سیم های مدور نیز استفاده می شود. یک لایه پلیمری نیز در این نوع از بردها استفاده می شود که این لایه پلیمری نقش عایق را در این بردها ایفا می کند. این بردها از انعطاف پذیری بالایی برخوردارند و به راحتی خم می شوند و همچنین از سایز کوچکی نیز برخوردار می باشند که این یک مزیت برای آنها به حساب می آید. این بردها نسبت به دیگر بردها از قیمت بالایی برخوردار می باشند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟