انتقال برق از طریق اترنت – نحوه انتقال برق شبکه ای – مجتمع آموزشی پایتخت فناوری

انتقال برق

انتقال برق از طریق اترنت

در برخی از شبکه های اترنت برای برق رسانی تجهیزات شبکه از قابلیت انتقال برق از طریق خطوط اترنت یا PoE استفاده می شود . در این روش برق از طریق کابل اترنت به محل نصب تجهیز ، منتقل می شود .

اولین بار از PoE در تامین برق تلفن های IP استفاده شد و امروزه از آن برای دیگر تجهیزات شبکه نظیر تجهیزات شبکه بی سیم و دوربین ها و کدگذارهای ویدئو استفاده می شود .

اولین مزیت PoE صرفه جویی ذاتی آن در هزینه ها است . با استفاده از این قابلیت علاوه بر این که دیگر نیازی به کابل کشی مجدد برای انتقال برق مصرفی نیست ، جابجا کردن دوربین به خصوص در مورد دوربین های بی سیم با نصب دوربین های جدید بسیار آسان تر می شود .

معمولاً در اتاق سرویس دهنده برای فعالیت پایدار و بدون وقفه از منبع تغذیه اضطراری (Uninterruptable Power Supply- UPS) استفاده می شود و برق مصرفی که از طریق PoE در سیستم ویدئوی حفاظتی انتقال می یابد ، از اتاق سرویس دهنده تامین می شود .

تامین برق PoE از اتاق سرویس دهنده به معنای امکان ادامه کار سیستم ویدئویی حفاظتی در زمان قطع برق شهری است . از این رو با استفاده از PoE می توان از وقفه در فعالیت سیستم ویدئویی جلوگیری کرد .

استاندارد 802.3af

اکثر تجهیزات PoE طبق استاندارد 802.3af ساخته می شوند که در سال ۲۰۰۳ توسط IEEE تدوین شده است . طبق این استاندارد حداکثر طول مجاز هر سگمنت ۱۰۰ متر است و از استاندارد کابل 5-CAT یا کابل های بهتر استفاده می کند .

در این استاندارد به تجهیزی که برق مصرفی را تامین می کند PSE (Power Sourcing Equipment)  گفته می شود . قابلیت PSE در سوئیچ شبکه وجود دارد و یا توسط دستگاهی مستقل نظیر پل زن میانی ( Midspan) ایجاد می شود . به تجهیزی که برق مصرفی را مصرف می کند ، تجهیز تغذیه شده یا Powered Device (PD) می گویند .

امکان مصرف برق معمولاً در تجهیزات شبکه نظیر دوربین شبکه تعبیه می شود یا توسط یک توزیع کننده مستقل ( Stand- Alone – Splitter) ایجاد می شود . در این استاندارد سازگاری با تجهیزات شبکه ای که از PoE پشتیبانی نمی کنند تضمین شده و در آن روشی برای تشخیص خودکار پشتیبانی تجهیزات از PoE وجود دارد .

برق به تجهیز فقط زمانی ارسال می شود که از طریق روش خودکار پشتیبانی تجهیز از PoE تائید شده باشد . یعنی صرفاً متصل بودن به سوئیچ PoE ملاک ارسال برق نیست و تجهیز حتما باید از PoE پشتیبانی کند .

این روش تشخیصی از خطرات احتمالی ناشی از شوک های الکتریکی در زمان نصب یا کابل کشی مجدد شبکه جلوگیری می کند . همان طور که قبلا به آن اشاره شد ، کابل زوج تابیده شده از ۴ زوج سیم تشکیل شده است .

از دو زوج سیم بلااستفاده یا زوج هایی حامل اطلاعات می توان برای PoE استفاده کرد . به عنوان یک اصل در سوئیچ های PoE برق مصرفی از طریق دو زوج سیم حامل اطلاعات و در مورد پل زن میانی  از طریق دو زوج سیم بلااستفاده منتقل می شود و تجهيز PD از هر دو گزینه پشتیبانی می کند.

طبق استاندارد 802.3af ولتاژ تولیدی PSE برای هر درگاه در حداکثر توان 4/15 وات، ۴۸ ولت (DC) است. با توجه به توان تلف شده در کابل زوج تابیده شده فقط می توان 95/12 وات را برای یک PD تضمین کرد.

استاندارد 802.3af کلاس های کاری متنوعی برای PDها تعریف کرده است. در جدول 6 – 5 کلاس های مختلف و گستره های برق مصرفی طبق استاندارد  802.3af  گردآوری شده اند.

سوئیچ ها و پل زنهای میانی جزو پرکاربر ترین PSEها هستند و معمولا فقط می توانند مقدار معینی از توان بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ وات را تامین کنند. به عنوان مثال این توان در یک سوئیچ ۴۸ درگاهی که تمام درگاه های آن به تجهیزات شبکه PoE متصل شده اند به مفهوم ۶ تا ۱۰ وات برای هر درگاه است.

مگر این که PDها از گروه بندی برق مصرفی پشتیبانی کنند، در این صورت سوئیچ های ۳۰۰ واتي فقط می توانند ۲۰ درگاه از مجموع ۴۸ درگاه را پشتیبانی کنند. اگر تمامی تجهیزات به سوئیچ بفهمانند که جزو تجهیزات کلاس ۱ هستند، در آن صورت ۳۰۰ وات برای تامین برق تمامی ۴۸ درگاه سوئیچ کافی است.

جدول ۶-۵ کلاس ها و محدوده ی توانی PDها طبق استاندارد 802.3af

اترنت

اکثر دوربین های شبکه ثابت یا کدگذارهای ویدئو معمولا جزو تجهیزات کلاس ۱ یا ۲ هستند و می توانند برق مصرفی خود را از طریق PoE تامین کنند.

توان اضافی دوربین های PTZ یا گنبدی که در آنها موتور قابل کنترل وجود دارد و یا دوربین هایی که دارای سیستم گرمایشی یا سرمایشی هستند، توسط جریان PoE استاندارد 802.3af  قابل تامین است.

پل زن میانی و جداکننده

برای ایجاد قابلیت PoE در تجهیزات قدیمی موجود در شبکه از پل زن میانی و جداکننده (spliter) یا جداکننده فعال (active splitter) استفاده می شود (شکل ۶-۲۱).

پل زن میانی برای اضافه کردن جریان الکتریکی به کابل اترنت بین سوئیچ شبکه و PD قرار داده می شود. این تجهیز با ۱، ۶، ۱۲، ۲۴، ۴۸ درگاه در بازار موجود است و از استاندارد  802.3af  پشتیبانی می کند.

از جداکننده یا جداکننده فعال برای جداسازی جریان الکتریکی و اطلاعات در کابل اترنت و انتقال آنها به وسیله ی ۲ کابل مجزا به تجهیز فاقد قابلیت PoE استفاده می شود.

از آنجایی که استاندارد  802.3af  فقط از ۴۶ ولت DC پشتیبانی می کند ، انواع دیگری از جداکننده ها برای کاهش سطح ولتاژ و متناسب کردن آن با ولتاژ کار برخی از تجهیزات (اغلب ۱۲ یا ۵ ولت) استفاده می شود .

انتقال برق

شکل ۶-۲۱ با استفاده از پل زنهای میانی و جداکننده ها در سیستم ویدئویی قابلیت PoE قابل ایجاد است .

استاندارد  802. 3at

حداکثر توان قابل تحویل توسط تجهیزاتی که طبق استاندارد 802.3af  ساخته شده اند ، ۱۲٫۹۵ وات است. سازمان IEEE ویرایش جدیدی از PoE باعنوان HiPoE ، PoE+ یا PoE Plus تدوین کرده است (802.3at) که به تقاضای بازار برای تجهیزات PoE با توان بالاتر پاسخ می دهد . در جدول ۶-۶ این استاندارد با استاندارد قدیمی 802.3af  مقایسه شده است .

جدول ۶-۶ مقایسه استانداردهای 802.3af و 802.3at .

انتقال برق از طرق شبکه

 

دوره های آموزش نصب دوربین مداربسته به صورت کاملا عملی در کارگاه های مجهز با بروزترین دستگاه های دنیا توسط اساتید مجرب مجموعه آموزشی پایتخت فناوری برگزار می گردد.

2 دیدگاه در “انتقال برق از طریق اترنت – نحوه انتقال برق شبکه ای – مجتمع آموزشی پایتخت فناوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟