انتخاب یک سیستم اعلام حریق مناسب چگونه است؟

انتخاب یک سیستم اعلام حریق مناسب چگونه است؟

آیا می‌دانید انتخاب یک سیستم اعلام حریق مناسب چگونه است؟در این مقاله خواهیم گفت که در خرید یک سیستم اعلام حریق مناسب، چه پارامترهایی را باید در نظر بگیرید تا در نهایت یک خرید خوب داشته باشید و بتوانید در مدت زمان طولانی از این سیستم استفاده کنید.

همان‌طور که می‌دانید در بسیاری از مکان‌ها همچون ساختمان‌های صنعتی و اداری، ساختمان‌های مسکونی و غیره از سیستم اعلام حریق استفاده می‌کنند. در مواقع آتش‌سوزی این سیستم‌ها وظیفه دارند که به افراد حاضر در آن محیط، هشدار داده و از بروز حوادث ناگوار جلوگیری کنند. در نتیجه می توان گفت که استفاده از این سیستم‌ها امروزه باعث شده است که خسارت‌های جانی و مالی تا حد زیادی کاهش پیدا کنند. امروزه افراد زیادی برای برقراری امنیت در مکان مورد نظر از این سیستم‌ها، استفاده می‌کنند.

زمانی که برای خرید سیستم اعلام حریق اقدام می‌کنید، لازم است المان‌های لازم برای انتخاب یک سیستم اعلام حریق مناسب را بدانید تا در نهایت بتوانید یک خرید خوب داشته باشید.

در این مقاله جهت بالا بردن اطلاعات شما عزیزان در زمینه انتخاب مناسب یک سیستم اعلام حریق، مطالب جامعی را ارائه خواهیم داد که با خواندن آن‌‌ها می‌توانید در هنگام خرید، بهترین انتخاب را داشته باشید.

سیستم اعلام حریق چیست

پیش از آن که موارد مهم در انتخاب یک سیستم اعلام حریق مناسب را شرح دهیم، لازم است که سیستم اعلام حریق را شناخته و از کارایی‌های آن اطلاع داشته باشید. در این بخش قصد داریم اطلاعات مفیدی را در رابطه با سیستم اعلام حریق در اختیارتان قرار دهیم.

سیستم اعلام حریق از تجهیزات مختلفی تشکیل شده است، که همه‌ی اجزای سیستم اعلام حریق با یکدیگر کار می‌کنند. اگر در محیط اطراف سیستم مونوکسید کربن، آتش، دود و غیره وجود داشته باشد، سیستم وظیفه دارد به افراد حاضر در محل هشدار دهد. این هشدار با استفاده از وسایل صوتی و بصری داده می‌شود و لازم است بدانید که از طریق آشکارسازهای حرارتی، دود و یا ترکیب هر دو، هشدارها به صورت اتوماتیک فعال می‌شوند. همچنین لازم است بدانید که می‌توان هشدارها را از طریق شستی‌های اعلام حریق دستی نیز، فعال کرد. صدای هشداردهنده‌ها بستگی به مشخصات دستگاه دارد که می‌تواند دارای تن‌های مختلف مثلا بالا، متوسط و یا پایین باشد. همچنین صدای هشداردهنده بستگی به مشخصات دستگاه دارای یک فرکانس خاصی است. به عنوان مثال از فرکانس متناوب صوتی در کشور اروپا و در سیستم‌های هشدار دهنده‌ی آتش آن‌ها استفاده می‌شود. بر روی سطوح مختلفی می‌توان دستگاه هشداردهنده‌ی آتش را تنظیم کرد.

سیستم‌های اعلام حریق انواع مختلفی دارند که بسته به نیاز می‌توان اقدام به خرید یکی از آن‌ها کرد و اگر کاربرد انواع آن را بدانیم، می‌توانیم در هنگام خرید، انتخاب یک سیستم حریق مناسب را داشته باشیم.

 انواع مختلف سیستم اعلام حریق عبارت‌اند از:

سیستم اعلام حریق خانگی: در ساختمان‌هایی که فضای کوچکتری دارند از این سیستم استفاده می‌شود و لازم است بدانید که این سیستم‌ها تنها دارای یک پنل کنترل اعلام حریق می‌باشند. در کشور ایران الزامی است که از این سیستم‌ها در ساختمان‌هایی که از سه طبقه بیش‌تر دارند، استفاده کرد. سیستم‌های اعلام حریق برای مکان‌های ملی و حفاظت شده: این سیستم‌ها معمولا شامل یک ایستگاه نظارتی و یا مرکز ارتباطی می‌باشند. سیستم اعلام حریق آن‌ها می‌تواند یکی از حالت‌هایی باشد که در ادامه آن‌ها را نام می‌بریم.

  • سیستم اعلام حریق که به صورت نظارت از راه دور کار می‌کند.
  • سیستم اعلام حریق ایستگاه مرکزی.
  • سیستم اعلام حریق با هشداردهنده‌های کمکی و یا اختصاصی.

سیستم‌های اعلام حریق ترکیبی: در این سیستم‌ها معمولا عملیات اعلام حریق جزئی و تشخیص جزئی از یک سیستم جامع‌تر می‌باشد. همچنین به صورت مشترکی با یک سیستم هشداردهنده‌یی که غیر آتش نشانی است همچون دوربین مدار بسته، تقویت صدا، امنیت، اتوماسیون ساختمان، کنترل تردد و غیره کار می‌کند.

انتخاب یک سیستم اعلام حریق مناسب بر اساس کارکرد آن

همان‌طور که در بخش قبلی هم گفتیم برای آن که در هنگام خرید، انتخاب یک سیستم اعلام حریق مناسب را داشته باشید، لازم است که کارکرد هر کدام از سیستم‌ها را بدانید. زیرا باید پیش از خرید بدانید که برای چه مکانی و جهت انجام چه کاری می‌خواهید از این سیستم استفاده کنید. در این بخش می‌خواهیم کارکرد سیستم‌های مختلف اعلام حریق را خدمتتان شرح دهیم.

سیستم‌های اعلام حریق آدرس پذیر: این سیستم‌ها به عنوان نسل جدید سیستم‌های اعلام حریق به شمار می‌روند. این سیستم‌ها در کشف حریق، رفتار بسیار هوشمندانه‌ای دارند و پس از کشف حریق، دارای سرعت بالایی جهت اطلاع‌رسانی می‌باشند. پنل کنترل مرکزی در این سیستم‌ها از یک حلقه و یا بیش‌تر جهت کنترل آشکارسازها و زنگ‌ها و شستی‌ها استفاده می‌کند. یک آدرس اختصاصی و یا یک شماره خاص به هر قطعه داده می‌‌شود و بدون آن که نیاز باشد برای هر قطعه سیم‌کشی جداگانه‌ای انجام شود، سیستم از روی آدرس‌ها محل قرارگیری آن‌ها را به خوبی می‌شناسد. بنابراین با استفاده از سیستم‌های اعلام حریق آدرس پذیر علاوه بر تشخیص منطقه‌ای که در آن حریق وجود دارد، محل دقیقی که حریق در آن بوده است را تشخیص می‌دهند. بنابراین می‌توان گفت که جهت انتخاب یک سیستم اعلام حریق مناسب،می‌توان سیستم‌های آدرس‌پذیر را انتخاب کرد زیرا می‌توان به عنوان یک سیستم اعلام حریق هوشمند با کارایی بالا از آن استفاده کرد.

انتخاب اعلام حریق مناسب

سیستم‌های اعلام حریق متعارف: در این سیستم‌ها به صورت خطی و یا شعاعی، مسیر کابل‌کشی را انجام می‌دهند و تمام تجهیزات این سیستم همچون شستی‌ها و آشکارسازها در یک مکان از محل تحت پوشش این سیستم با دو رشته سیم به یکدیگر متصل می‌شوند و پس از آن اتصال آن‌ها به پنل کنترل مرکزی انجام می‌شود. در این نوع از سیستم‌ها در زمانی که حریق تشخیص داده شود، علاوه بر آن که لامپ‌های منطقه آتش سوزی روشن می‌شود، صدای آژیرهای تابلو مرکزی نیز بلند می‌شود.

سیستم‌های اعلام حریق هوشمند بی‌سیم: این نوع از سیستم‌ها را می‌توان آخرین نسل از سیستم‌های اعلام حریق دانست که اکنون در بازار وجود دارند. این سیستم‌ها از بهترین سیستم اعلام حریق هوشمند می‌باشند و در این سیستم ها نصب دستگاه بدون کابل‌کشی انجام می‌شود و برای آن که یک سیستم اعلام حریق بی‌سیم راه‌اندزی شود نیاز به صرف زمان زیادی نیست. در این نوع از سیستم‌ها از طریق امواج بی‌سیم تجهیزات کشف حریق اتوماتیک و دستی در ارتباط با پنل مرکزی می‌باشند. استفاده از این سیستم مزایای زیادی دارد و می‌تواند در هنگام خرید، انتخاب یک سیستم اعلام حریق مناسب باشد. از مهم‌ترین مزایای این سیستم می‌توان به استفاده از آن در مکان‌هایی که در حال بهره‌برداری است مثل مناطق حساس، موزه‌ها، دیر آثار تاریخی و … اشاره کرد.

 

شناخت نقاط ضعف و قوت انواع سیستم اعلام حریق

با شناخت نقاط ضعف و نقاط قوت انواع سیستم اعلام حریق و همچنین اجزای سیستم اعلام حریق مختلف، می‌توان انتخاب یک سیستم اعلام حریق مناسب را داشت. در این بخش قصد داریم در این مورد اطلاعات کافی را در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید در نهایت بهترین انتخاب را در هنگام خرید داشته باشید.

سیستم‌ها با استفاده از یک و یا دو سنسور مخصوص، می‌توانند دودی که از آتش بلند می‌شود را تشخیص دهند. در مورد هشدارها یونیزه شده باید بگوییم که این هشدارهای یونیزه شده، هوای داخل دود را یونیزه کرده و از این طریق به میزان مشخصه‌ی رادیواکتیوی پی برده و کار می‌کنند. این اتفاقات باعث می‌شود که داخل سیستم اعلام حریق، جریانات الکتریکی تشکیل شود. درون اتاقک مخصوص یونیزه، ذرات یون وارد شده و باعث می‌شوند جریان الکتریکی قطع شود، در نهایت زنگ زدن دستگاه هشدار دهنده آغاز می‌شود. از این سیستم‌ها در مکان‌هایی که احتراق و دود در اثر آتش سوزی کوچک عمدی و احتراق آتش استفاده می‌شوند و در اثر وجود دود و آتش فعال می‌شوند. لازم است بدانید که سیستم‌های تشخیص کربن مونوکسید با سیستم‌های تشخیص حریق یونیزه شده، متفاوت می‌باشند.

 

انواع دیگری از سیستم ها و کاربرد آن ها

در ادامه بحث بالا، در این بخش قصد داریم در مورد این هشداردهنده‌ها اطلاعات کاملی را در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید بر اساس نیازتان انتخاب یک سیستم اعلام حریق مناسب را داشته باشید.

این نوع از هشداردهنده‌ها از یک نور و یا چراغ که به طور دائمی در حال نبض زدن است، استفاده می‌کنند. در این نوع از سیستم برای آن که دود تشخیص داده شود، ذرات دود وارد اتاقک دود می‌شوند. وقتی به این منطقه دودی وارد می‌شود، سنسورها آن را حس کرده و دستگاه قادر است دود را تشخیص دهد. از این نوع سیستم در محیط‌هایی که آتش‌سوزی‌های بزرگ اتفاق می‌افتد مثل آتش‌سوزی در تخت خواب، وسایل الکتریکی، سوختن لوازم و لباس و … استفاده می‌شود. قیمت این دستگاه معمولا از نوع اول آن بیش‌تر است اما لازم است بدانید که این سیستم قادر است به صورت دقیق‌تری، آتش‌سوزی را تشخیص دهد. در نتیجه می‌توان گفت که در این سیستم‌ها صدایی به صورت اشتباه و تصادفی ایجاد نمی‌شود و در نتیجه می‌توانند به عنوان انتخاب یک سیستم اعلام حریق مناسب باشند.

سیستمی به نام سیستم دو سنسوره وجود دارد که هر دو نوع سیستم‌های بالا در آن قرار دارد. این نوع از سیستم نسبت به موارد قبلی از قیمت بالاتری برخوردار است اما می‌توان گفت که از بهترین سیستم‌ها، جهت تشخیص آتش، به شمار می‌آید. برای مصارف خانگی، انتخاب این سیستم‌ها می‌تواند انتخاب یک سیستم اعلام حریق مناسب برای این محیط باشد. نکته قابل توجه این جاست که شما می‌توانید دو نوع سیستم اولی و دوی را در کنار یکدیگر قرار دهید و به عنوان سیستم دو سنسوره از آن استفاده کنید.

از انواع دیگر سیستم‌های اعلام حریق، می‌توان سیستم تشخیص نمونه بردار هوا را نام برد. اجرای سیستم اعلام حریق در سیستم تشخیص نمونه بردار هوا به این صورت است که در این سیستم‌ها در شبکه‌ای از لوله‌ها که هوا در آن در جریان است، از یک سنسور استفاده می‌شود و از این طریق دودی که در محیط وجود دارد، تشخیص داده می‌شود. این سیستم شبیه به سیستم یونیزاسیون می‌باشد اما لازم است بگوییم که دقت آن بسیار بالاتر است و بیش‌تر در محیط‌های علمی و مصارف تجاری از آن استفاده می‌شود. در این مکان‌ها لازم است از سیستمی استفاده شود که نسبت به آتش حساسیت بیش‌تری دارند.

 

در نظر گرفتن راه تأمین انرژی

یکی دیگر از مهم‌ترین پارامترها برای انتخاب یک سیستم اعلام حریق مناسب، در نظر گرفتن راه تأمین انرژی و تغذیه سیستم می‌‌باشد.

 بیش‌تر سیستم‌های اعلام حریق از برق با ولتاژ 9 ولت و باتری‌های AAA یا AA استفاده می‌کنند. البته لازم است که باتری‌ها هر چند مدت یک بار تعویض شوند. (معمولا پیشنهاد می‌شود هر سال باتری‌ها عوض شوند.)

برخی از دستگاه‌ها به باتری لیتیوم مجهز شده‌اند که معمولا طول عمر آن‌ها تا 10 سال هم می‌باشد. اما لازم است بگوییم که اکثر دستگاه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با استفاده از جریان برق خانگی، شروع به کار می‌کنند. اگر در این سیستم‌ها برق قطع شود، از باتری که در داخل دستگاه ذخیره شده است، استفاده می‌شود.

 

در ادامه پارامتر دیگری را در جهت انتخاب یک سیستم اعلام حریق مناسب، شرح می‌دهیم.

مساحت محیط

اگر قصد نصب سیستم اعلام حریق در خانه‌ی خود را دارید، لازم است که قبل از شروع نصب، به درستی برنامه‌ریزی کرده و بتوانید انتخاب یک سیستم اعلام حریق مناسب را داشته باشید. به عنوان مثال در خانه‌ی خود می‌توانید محیط را به طور کامل بررسی کرده و طوری برنامه‌ریزی کنید که مجبور نباشید از این دستگاه در تمام اتاق‌های خانه، استفاده کنید. وقتی می‌گوییم اتاق‌ها منظورمان اتاق زیر شیروانی و زیرزمین نیز می‌باشند. معمولا لازم است که دستگاه را در انتهای راه پله‌ها و در تک تک راهروهایی که به اتاق‌ها می‌رسند، قرار داد. اگر خانه‌ای که در آن سکونت دارید دارای مساحت زیادی است، بهتر است که یک دستگاه هشدار دهنده را در کنار هر سیستم اعلام حریق وصل کنید تا در صورت هشدار دادن یک دستگاه، دستگاه‌های دیگری که با سیم‌بندی به آن‌ها متصل است، زنگ بزنند. توسط جریان برق این دستگاه‌ها باید با یکدیگر ارتباط داشته باشند و لازم است که نصب آن‌ها به صورت حرفه‌ای انجام شود.

درست است که اگر از سیستم فوتوالکتریک و یونیزاسیون به طور همزمان استفاده کنید، بسیار بهتر است. اما ممکن است که قصد داشته باشید در نزدیکی وسایل گرمایشی آشپزخانه همچون توستر آشپزخانه و … از سیستم فوتوالکتریک استفاده کنید. به این صورت دورتر از سیستم فوتوالکتریک، سیستم یونیزاسیون قرار می‌گیرد و دودهایی که از آشپزخانه بلند می‌شود تا تشخیص می‌دهد.

 

دنبال کردن برچسب UL

یکی دیگر از راه‌ها برای انتخاب یک سیستم اعلام حریق مناسب، این است که به دنبال برچسب UL بر روی دستگاه بگردید. حروف UL بر روی برخی از سیستم‌های تشخیص دهنده دود قرار دارد و تست این سیستم‌ها توسط آزمایشگاه‌های بیمه‌کننده انجام شده است و در نهایت این سیستم‌ها تأیید شده و وارد بازار می‌گردد. این آزمایشگاه‌ها دستگاه‌های اعلام حریق را مورد آزمایش قرار داده و آن‌ها را تأیید می‌کنند. همچنین پس از آن که محصول طراحی شده، عرضه شد باز سیستم مورد آزمایش قرار می‌گیرد و در نهایت مطمئن می‌شوند که طبق استانداردهای لازم، سیستم طراحی و تولید شده است.

همچنین لازم است که هر ماه، دستگاه‌ها را مورد آزمایش قرار داده و از کارکرد درست آن‌ها مطمئن شد. یک دکمه‌ی تست بر روی سیستم‌ها طراحی شده است که جهت آزمایش سیستم به کار می‌رود. در برخی از سیستم‌ها لازم است که با استفاده از نردبان، از دکمه‌ی تست استفاده کرد اما لازم است بدانید که برای همه افراد انجام این کار راحت نیست و این افراد می‌توانند جهت تست دستگاه از سیستمی استفاده کنید که دارای کنترل از راه دور باشد.

نکته قابل ذکر دیگر این است که در طول استفاده از دستگاه بتوانید به راحتی از آن نگهداری کنید. بنابراین می توان نگهداری کردن راحت از سیستم را به عنوان یک پارامتر برای انتخاب یک سیستم اعلام حریق مناسب دانست. به عنوان مثال لازم است که سیستم هر ماه از گرد و خاک پاک شود و سنسورهای آن از کثیفی پاک شوند. انجام این کارها باعث می‌شود که سیستم اعلام حریق به صورت اشتباهی هشدار ندهد. سیستم‌هایی که می‌توان پوشش آن‌ها را جدا کرد، بسیار برای تمیز کردن راحت‌تر هستند و در نتیجه نگهداری از آن‌ها راحت است. در برخی از دستگاه‌های اعلام حریق نیز صفحه‌ی لغزنده‌ای طراحی شده است که در صورت نیاز برای عوض کردن باتری، کار را بسیار راحت کرده اند.

 

دیگر پارامترها برای انتخاب یک سیستم اعلام حریق مناسب چیست

لازم است که بتوانید بدون آن که سیستم را خاموش کنید، هشدار دستگاه را غیر فعال نمایید. به عنوان مثال اگر نتوانید هشدار سیستم را قطع کنید، ممکن است تصمیم بگیرید که باتری‌های سیستم را تعویض کنید. انجام این کار ممکن است باعث شود که در صورت نیاز دوباره به سیستم، یادتان رفته باشد که باتری‌ها را در سر جای خود قرار دهید.

در نظر داشته باشید که دستگاه را برای چه نیازی خریداری می‌کنید، زیرا ممکن است برای نیازی خاص، بخواهید از سیستم اعلام حریق استفاده کنید.

مواردی که در این مقاله توضیح دادیم، از مهم‌ترین مواردی است که باید برای خرید یک سیستم اعلام حریق مناسب در نظر بگیریم. بنابراین دقت داشته باشید که در هنگام خرید تمامی موارد بالا را در نظر داشته باشید تا انتخاب یک سیستم اعلام حریق مناسب را داشته باشید.

سخن پایانی

اکنون می‌دانید که برای انتخاب یک سیستم اعلام حریق مناسب باید چه پارامترهایی را در نظر بگیرید تا بتوانید در طول استفاده از سیستم دچار مشکل نشوید. به عنوان مثال لازم است که بدانید که از سیستم در چه محیطی می‌خواهید استفاده کنید و بر اساس آن در هنگام خرید اطلاعات لازم را در مورد دستگاه پیدا کرده و بر اساس نیاز خود بهترین سیستم اعلام حریق را انتخاب کرده و از آن در مکان مورد نظر استفاده کنید.

آموزشگاه پایتخت فناوری برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب اعلام حریق می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه