اصول شبکه های اترنت در دوربین مداربسته

اصول شبکه های اترنت در دوربین مداربسته

اصول شبکه های اترنت

ایده اصلی در پشت شبکه های اترنت این است که ، شبکه بتواند بستری شبیه به هوا – به آن اتر (Ether) نیز گفته می شود و به همین دلیل به شبکه ، اتر – نت می گویند برای انتقال اطلاعات میان تمامی گره ها ایجاد کند .

اگرچه در سال های ا رخیر بسیاری از اصول شبکه های اترنت دستخوش تغییر شده است اما برخی از آنها همچنان بدون تغییر باقی مانده اند .

شبکه اترنت

شکل ۶-۱۵ بالون برای تطبیق امپدانس خطوط انتقال استفاده می شود . از بالونها برای تطبیق امپدانس خطوط انتقال و یکسان سازی سیستم انتقال برای تجهیزات انتقال سیگنال ویدئویی ، برق مصرفی و فرامین کنترلی استفاده می شود .

آدرس یکتا

آدرس های یکتا یا مک (Media Access Control- MAC )  به عنوان آدرس منبع و مقصد استفاده می شوند .

هر آدرس یکتا از ۴۸ بیت فضای آدرس دهی تشکیل شده است که اجازه ی تولید ۲۲۸ یا ۲۸۱۴۷۴۹۷۶۷۱۰۶۵۶ آدرس یکتا را به کاربران می دهد .

قالب این آدرس های منحصر به فرد شانزده تایی و طول آنها ۶ بایت (برای مثال ۷۸-۳۲-۱۸-C8 – 40 – 00 ) می باشد که سه بایت اول حاوی مشخصات سازنده تجهیز و سه بایت آخر حاوی شناسه تجهیز است (شکل 6- 16) .

آدرس یکتا منحصر به فرد است و توسط سازنده دستگاه تعیین می شود و توسط کاربر قابل تغییر دادن نیست . این آدرس معمولاً در پشت تجهیزات چاپ می شود و در شبکه های LAN یا اینترنت از آن برای ارسال اطلاعات از یک دستگاه به دستگاه دیگر استفاده می شود .

معمولاً آدرس یکتا برای تبادل اطلاعات در شبکه های محلی کافی است اما در برخی موارد باید آدرس IP به آدرس یکتا اضافه شود .

آدرس یکتا

شکل ۶-۱۶ آدرس یکتای تمامی تجهیزات شبکه منحصر به فرد است . در این تصویر این آدرس در قسمت شناسه تجهیز (S/N ) چاپ شده است .

فریم

اطلاعات برای انتقال درون قالبی تحت عنوان فریم (Frame) بسته بندی می شود . همانطور که در شکل ۶-۱۷ نشان داده شده است ، فریم از یک سر پیام (Header) ، اطلاعات و بخش بررسی مجموع فریم (Checksum) تشکیل می شود . در دریافت کننده خطاهای زمان انتقال توسط Checksum تشخیص داده می شود .

فریم

شکل ۶-۱۷ هر فریم از سر پیام ، اطلاعات و check- sum تشکیل می شود .

آدرس فرستنده و گیرنده ی فریم مهمترین بخش سرپیام است . آدرس مقصد ، گرهی گیرنده ی فریم و آدرس منبع ، گرمی فرستنده فریم را مشخص می کند .

روش دسترسی چندگانه تشخیص حامل با تشخیص برخورد

از آنجایی که شبکه اترنت از بستر انتقال مشترکی به عنوان کانال ارتباطی استفاده می کند ، تمامی گرهها می توانند در هر زمانی که بخواهند از بستر انتقال برای ارسال اطلاعات استفاده کنند .

در شبکه های اترنت برای ایجاد هماهنگی و سازگاری بین گره های شبکه ، از پروتکل دسترسی چندگانه تشخیص حامل با تشخیص برخورد ( CMSA / CD[1]) استفاده می شود .

در ادامه طریقه ی کار این پروتکل توضیح داده می شود . گره های شبکه پیش از ارسال اطلاعات خالی بودن بستر انتقال را بررسی می کنند و در صورت آزاد بودن بستر انتقال ، گره شروع به ارسال اطلاعات می کند .

در خلال ارسال اطلاعات ، گره به شبکه گوش می کند تا از صحت ارسال اطلاعات و عدم برخورد (Collision) آن با اطلاعات دیگر مطمئن شود . اگر گره دیگری ، هم زمان شروع به ارسال اطلاعات کند ، پدیده برخورد اتفاق می افتد و باید دوباره فرآیند ارسال اطلاعات از ابتدا شروع شود .

برای جلوگیری از برخورد مجدد اطلاعات ، به صورت تصادفی مدت زمان انتظار هر گره برای دسترسی به بستر انتقال تعیین می شود تا گره ها هم زمان به بستر انتقال دسترسی نداشته باشند . ناحیه ای از شبکه که احتمال برخورد در آن می رود به عنوان محدوده ی برخورد شناخته می شود .

امکان وقوع برخورد وابسته به تعداد گره های در حال تبادل اطلاعات است . اکثر گره های شبکه ها passive هستند و در وقوع پدیده برخورد نقشی ندارند – به عنوان مثال اتصال های منتهی به نمایشگرها که اساسا فقط دریافت کننده ویدئو هستند .

مسیرهای دوطرفه غيرهمزمان و دوطرفه هم زمان

در ارتباط دو طرفه غیر هم زمان (Half Duplex) امکان انتقال اطلاعات فقط در یک جهت امکان دارد و در ارتباط دوطرفه هم زمان (Full Duplex) ارسال و دریافت اطلاعات هم زمان انجام می شود .

کابل کو آکسیال هم زمان نمی تواند کانال های ارسال و دریافت مجزا ایجاد کند و به همین دلیل به آن مسیر یک طرفه می گویند اما کابل های زوج تابیده شده و فیبر نوری می توانند هم زمان کانال های ارسال و دریافت مجزایی ایجاد کنند و به همین دلیل جزو بستر های انتقال دو طرفه شناخته می شوند .

اگر بستر انتقال دوطرفه باشد برای انتقال اطلاعات می توان از طریق چنین بسترهایی از ساز و کار CSMA / CD استفاده نکرد .

امروزه تجهیزات شبکه های اترنت مجهز به رابطهای زوج تابیده شده از چندین نرخ ارسال اطلاعات در مدل های دوطرفه غیر هم زمان و دوطرفه هم زمان پشتیبانی می کنند و می توانند به طور خودکار نرخ ارسال اطلاعات و مدل انتقال خود را تنظیم کنند ( Auto – Negotiation ) .

تنظیمات گره هایی که از چنین ساز و کاری استفاده می کنند ، پس از یافتن بالاترین نرخ ارسال اطلاعات و بهترین مدل انتقال روی آنها اعمال می شود .

دوره های آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت صفر تاصد ویژه بازار کار در کارگاه های مجهز مجتمع پایتخت فناوری توسط اساتید مجرب این مجموعه آموزشی برگزار می گردد.

امتیاز دهید


دیدگاه ها
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
02166488266
02166488266