آشنایی با انواع دزدگیر اماکن

امروزه انواع دزدگیر اماکن در واقع به ابزار استانداردي در مغازه ها ، فروشگاهها و سایر اماکن تجاری تبدیل شده اند و استفاده از آنها در خانه ها نیز رو به افزایش است. اگر تا به حال تجربه خرید دزد گیر را داشته باشید ، می دانید که تنوع آنها بسیار زیاد است. حدود قیمت این دستگاه ها بسیار متفاوت است و می توانید خودتان آن ها را در منزل نصب کنید ، اما برخی از آنها که قیمت بالاتري دارند و شامل تمام امکانات براي امنیت کامل خانه شما هستند ، قیمت بالاتري دارند و باید توسط افراد متخصص در این زمینه نصب و اجرا شوند.
با این وجود، تقریباً تمام دزدگیر ها شامل طرح و عملکرد پایه ي یکسانی هستند. در این مقاله ، نگاهی به انواع دزدگیر اماکن و منازل و طرح هاي آنها می اندازیم و چند مورد از آنها را با دقت مورد بررسی قرار می دهیم. همانطور که خواهید دید بعضی از موثرترین دزدگیر ها در واقع ساده ترین نوع آن ها هستند.

آشنایی با عملکرد مدار دزدگیر:

در بسیاري از خانه ها ، از سگ به عنوان نگهبان اصلی خانه استفاده می شود. اما در بسیاري از خانه ها سیستم هاي دزدگیر، پایه ترین و اصلی ترین سیستم حفظ امنیت خانه و خانواده است. ساده ترین سیستم دزدگیر در واقع سیمی می باشد که در ورودي خانه نصب می شود. در تمام مدار ها ، چه در مداري که وظیفه ي آن روشن کردن چراغ قوه است و چه در مدارهاي کامپیوتر ، الکتریسیته تنها هنگامی جریان پیدا می کند که بین دو نقطه از مدار تفاوت بار الکتریکی ایجاد شده باشد. براي قطع یا وصل جریان الکتریسیته در واقع قسمتی از مدار ها را باز یا بسته می کنید. براي باز کردن یا بستن مدار چراغ قوه ، به سادگی دکمه اي را می زنید که این دکمه، چراغ قوه را خاموش یا روشن می کند. در سیستم دزدگیر ها، این کلید برق در واقع نشان دهنده ي داخل شدن به مکانی، به صورت سرزده یا بدون اجازه می باشد. براي مثال، باز کردن در یا پنجره.

این نوع دزدگیر ها در واقع به دو دسته تقسیم می شوند:

در سیستم مدار بسته ، مدار الکتریکی هنگام بسته بودن درب ، به صورت بسته میباشد. این به این معناست که تا هنگامی که در بسته باشد، الکتریسیته میتواند از انتهاي مدار به انتهاي دیگر آن برسد اما اگر شخصی در را باز کند این مدار باز میشود و الکتریسیته نمیتواند جریان پیدا کند و این امر سبب به صدا درآمدن زنگ هشدار می شود. در سیستم مدار باز ، باز کردن در سبب بسته شدن مدار میشود، بنابراین الکتریسیته شروع به جریان پیدا کردن میکند. در این سیستم، زنگ هشدار زمانی به صدا در می آید که چرخه مدار کامل شده باشد. راه هایی وجود دارد تا بتوان این نوع از چرخه مدار را در یک راه ورودي به کار برد. مدارهاي بسته، به طور معمول، انتخاب بهتري نسبت به مدارهاي باز هستند، زیرا شخصی که قصد مزاحمت را داشته باشد ، می تواند به سادگی با قطع کردن سیم ها وارد خانه ي شما بشود. البته نصب هر کدام از انواع دزدگیر اماکن باید توسط فرد متخصص که دوره آموزش نصب دزدگیر اماکن را طی کرده باشد انجام شود.

یک سنسور مغناطیسی در یک مدار بسته شامل اجزاي ساده است پایه ترین طرح براي سیستم دزدگیر شامل:

  • یک باتري براي مدار
  • یک کلید برق فلزي که در چهارچوب در تعبیه می شود.
  • یک آهن ربا که هم راستا با کلید برق فلزي، در چهارچوب در به کار رفته باشد.
  • یک زنگ که منبع نیروي آن با موارد بالا متفاوت است و همراه با یک کلید برق به کار میرود. هنگامی که در بسته است ، آهنرباي به کار رفته در درب باعث میشود تا کلید برق فلزي بسته شود. جریان برق به دستگاه تقویت کننده آهنرباي الکتریکی نیرو وارد میکند، بنابراین مدار زنگ به صورت باز باقی می ماند. هنگامی که آهنربا را توسط باز کردن در حرکت می دهید ، دکمه به حالت باز برمی گردد. این اتفاقات باعث قطع جریان برق می شود ، دستگاه تقویت کننده قطع میشود و باعث به صدا درآمدن سیستم هشدار می شود. شما می توانید این نوع سیستم را در پنجره هم به کار ببرید. اگر یک مزاحم سعی داشته باشد تا پنجره را به زور باز کند ، آهنرباي به کار رفته که هم راستا با کلید برق است ، از حالت هم راستا بودن با آن خارج شده و باعث فعال شدن زنگ می شود.

ما استفاده از این سیستم که در آن تنها از باتري و زنگ استفاده شده است، براي برقراري امنیت کامل در خانه کافی نیست ، زیرا دزدي که قصد حمله به خانه شما را دارد، تنها با بستن مجدد در می تواند زنگ را غیر فعال کند. به همین دلیل اکثر انواع دزدگیر اماکن مدرن قطعه دیگري را نیز در این چرخه جا سازي کردند که به آن “جعبه کنترل” می گویند.

جعبه کنترل انواع دزدگیر به یک، یا بیشتر از یکی از مدارهاي داخل سیستم وصل شده است ، اما این جعبه ي کنترل داراي منبع قدرت مستقل براي خود است. این جعبه فعالیتهاي مدارها را مورد بررسی قرار میدهد و هنگام بسته شدن یا باز شدن مدارها تولید صدا میکند ، البته این نوع عملکرد براي تمام سیستم ها یکسان نیست و به طرح اولیه آن بستگی دارد، اما هنگامی که زنگ هشدار به صدا در می آید ، جعبه کنترل باعث میشود تا این زنگ، مادامی که صاحب خانه کد امنیتی مورد نظر را بر روي صفحه اي که بر روي سیستم به کار رفته شده وارد نکند ، قطع نشود. براي امنیت بیشتر، جعبه کنترل اغلب خارج از محدوده دید نصب می شود ، بنابراین شخص مزاحم نمی تواند آن را پیدا کند و سعی در تخریب آن داشته باشد.

با استفاده از این طرح پایه ، شما میتوانید تقریباً تمامی سیستم هاي هشدار را بسازید، تنها کافیست که تصور کنید یک مزاحم هنگام ورود به خانه شما چه کاري را انجام می دهد ، و سپس آن اقدام را درون کلید مدار به کار ببرید. براي مثال، مزاحم قصد دارد که از طریق پنجره وارد خانه شما شود ، شما می توانید از شیشه ي پنجره به عنوان مدار استفاده کنید. ساده ترین راه براي انجام این عمل برقراري جریان برق داخل سیمی است که از فویل ساخته شده و به سطح پنجره چسبیده شده است. اگر شخص مزاحم شیشه را بشکند ، این چرخه و در نتیجه مدار شکسته میشود و زنگ هشدار به صدا در می آید.

دزدگیر پادری از دیگر انواع دزدگیر اماکن : پادري هایی که بر روي زمین قرار می گیرند یکی دیگر از این گزینه هاي ساده هستند. یک پادري ساده از یک جریان مدار باز که از دو خط فلزي که از یکدیگر فاصله دارند، استفاده می کند. هنگامی که شخص مزاحم پاي خود را بر روي پادري قرار میدهد ، فشار پاي شخص باعث می شود که دو خط فلزي در کنار یکدیگر قرار بگیرند و چرخه را کامل کنند ، در نتیجه مجددا زنگ هشدار به صدا در می آید. این سیستم از انواع دزدگیر اماکن بهترین گزینه براي حفاظت از خانه یا محل تجاري است.

مقاله ای که خواندید یکی از مقالات آموزشی ما در زمینه آشنایی با انواع دزدگیر اماکن بود. برای مطالعه مقالات بیشتر، روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات نصب دزدگیر اماکن

در صورتی که قصد داشتید به صورت کامل نصب دزدگیر اماکن را فرا گیرید، توصیه می کنیم در کلاس آموزش نصب دزدگیر اماکن آموزشگاه پایتخت فن آوری شرکت کنید. در این کلاس ها که زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور برگزار می شود، هر آنچه که شما برای ورود به بازار کار نصب دزدگیر اماکن نیاز دارید به صورت عملی در کارگاه آموزش داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟